Jan Krzysztof Duda

Autor: EastNews Jan Krzysztof Duda

Jan-Krzysztof Duda wicemistrzem świata. Ogromny sukces młodego polskiego szachisty

2021-12-30 20:31

Polski sport z przytupem kończy rok. Podczas mistrzostw świata w szachach rozgrywanych w Warszawie, Jan-Krzysztof Duda sięgnął po srebrny medal w szachach błyskawicznych. Polak przegrał z Francuzem Maxime'em Vachier-Lagrave 1:2. To kolejne jego wielkie osiągnięcie w tym roku.

Jan-Krzysztof Duda wywalczył w Warszawie srebrny medal mistrzostw świata w szachach błyskawicznych po przegranej w barażu z Maxime'em Vachier-Lagrave 1:2. Brąz dla innego reprezentanta Francji Alirezy Firouzji. Czołowa trójka zgromadziła po 15 punktów w 21. rundach.

Polak znów wicemistrzem świata

23-letni Duda powtórzył sukces z 2018 roku z Sankt Petersburga, gdzie również został wicemistrzem świata w grze błyskawicznej. Wówczas zwyciężył Magnus Carlsen, który w Warszawie zajął dopiero 12. miejsce z dorobkiem 13,5 pkt. Norwegowi nie udało się obronić w stolicy Polski tytułu ani w szachach szybkich ani w blitzu.

Jan Krzysztof Duda wicemistrzem świata w szachach!
Polak pokonał słynnego szachowego mistrza Magnusa Carlsena podczas MŚ w Warszawie

Kolejne sukcesy Jana-Krzysztofa Dudy

W sierpniu arcymistrz Jan-Krzysztof Duda pokonał w Soczi Rosjanina Siergieja Karjakina i został pierwszym w historii polskim triumfatorem turnieju o Puchar Świata w szachach. W przyszłym roku zagra jako pierwszy Polak w turnieju kandydatów do tytułu mistrza świata.

Z kolei w październiku w turnieju Altibox Norway Chess w szachach klasycznych w Stavanger Polak pokonał mistrza świata Magnusa Carlsena.

Zobacz więcej: Duda pokonał mistrza świata. Wielki sukces polskiego szachisty