Duda pokonał mistrza świata. Wielki sukces polskiego szachisty

2020-10-10 22:22
Jan Krzysztof Duda
Autor: EastNews Jan Krzysztof Duda

Sukces Igi Świątek mógł dodać sił niewiele od niej starszemu najlepszemu polskiemu szachiście. 22-letni Jan-Krzysztof Duda pokonał białymi samego mistrza świata, Norwega Magnusa Carlsena w turnieju Altibox Norway Chess w szachach klasycznych w Stavanger.

W czterech poprzednich rundach Duda nie wygrał żadnej partii i zamykał stawkę sześciu arcymistrzów uczestniczących w turneju. Tymczasem w piątej rundzie, z najgroźniejszym rywalem, uzyskał w końcówce przewagę wieży. Rywal poddał się po 63. posunięciu Dudy, który wieżą szachował czarnego króla.

Polak przerwał liczącą 125 serię partii klasycznych Norwega bez porażki.To już druga w karierze zwycięska partia Dudy z Carlsenem. Poprzednio w maju wygrał z nim w partii szybkiej (15 min. na 40 ruchów) w turnieju zdalnym (on line). Obecna wygrana jest znacznie cenniejsza.

Okazja do rewanżu już w niedzielę. W 6. rundzie Carlsen grać jednak będzie białymi bierkami, a Duda czarnymi.

Liderem jest Ormianin Lewon Aronian - 11 pkt meczowych, przed Irańczykiem Alirezą Firouzją - 10 i Carlsenem - 9. Turniej liczy 10 rund i trwa do 16 października. Pula nagród wynosi 1,81 mln koron norweskich (ok. 748 tys. zł).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze