Duda pokonał mistrza świata. Wielki sukces polskiego szachisty

2020-10-10 22:22 dch PAP
Jan Krzysztof Duda
Autor: EastNews Jan Krzysztof Duda

Sukces Igi Świątek mógł dodać sił niewiele od niej starszemu najlepszemu polskiemu szachiście. 22-letni Jan-Krzysztof Duda pokonał białymi samego mistrza świata, Norwega Magnusa Carlsena w turnieju Altibox Norway Chess w szachach klasycznych w Stavanger.

W czterech poprzednich rundach Duda nie wygrał żadnej partii i zamykał stawkę sześciu arcymistrzów uczestniczących w turneju. Tymczasem w piątej rundzie, z najgroźniejszym rywalem, uzyskał w końcówce przewagę wieży. Rywal poddał się po 63. posunięciu Dudy, który wieżą szachował czarnego króla.

Polak przerwał liczącą 125 serię partii klasycznych Norwega bez porażki.To już druga w karierze zwycięska partia Dudy z Carlsenem. Poprzednio w maju wygrał z nim w partii szybkiej (15 min. na 40 ruchów) w turnieju zdalnym (on line). Obecna wygrana jest znacznie cenniejsza.

Okazja do rewanżu już w niedzielę. W 6. rundzie Carlsen grać jednak będzie białymi bierkami, a Duda czarnymi.

Liderem jest Ormianin Lewon Aronian - 11 pkt meczowych, przed Irańczykiem Alirezą Firouzją - 10 i Carlsenem - 9. Turniej liczy 10 rund i trwa do 16 października. Pula nagród wynosi 1,81 mln koron norweskich (ok. 748 tys. zł).

Najnowsze