Czerwona kartka

i

Autor: East News Czerwona kartka

Piłkarskie dożywocie

Kiedyś nosił w reprezentacji opaskę kapitana. Teraz oszalał na boisku: kopał i pluł. Taką karę wymierzył mu związek

2023-03-09 14:48

To były sceny jakby żywcem zaczerpnięte z nielegalnych walk, w których nie obowiązują żadne zasady. Rozegrały się jednak na piłkarskim boisku, w oficjalnym meczu. Ich „bohaterem” był zaś nie byle kto: niegdysiejszy kapitan narodowego zespołu Syrii. Po czerwonej kartce, jaką ukarany został w meczu ligowym, zupełnie „wyszedł z nerw”. Efekty jego bandyckiego zachowania są dla niego opłakane.

33-letni Ahmad Al-Saleh to postać dobrze znana w arabskim środowisku futbolowym. Przez wiele lat nosił kapitańską opaskę reprezentacji Syrii (rozegrał w niej 56 meczów, zdobył dwa gole). Jako solidny stoper, był też pożądany w wielu krajach Bliskiego – ale i Dalekiego (!) - Wschodu. Ma w dorobku mistrzostwo Libanu oraz swej ojczyzny, Puchar Kuwejtu, reprezentował także kluby w Bahrajnie i w Chinach. Na międzynarodowej arenie triumfował w AFC Cup – drugim pod względem ważności klubowym pucharze Azjatyckiej Federacji Piłki Nożnej.

Oszalał na boisku: kopał i pluł. Taką karę wymierzył mu związek

3 lutego, w meczu na szczycie syryjskiej Pro League, Ahmad Al-Saleh, grający w klubie Al-Jaish ze stolicy kraju, Damaszku, ukarany został czerwoną kartką za faul na rywalu z drużyny Al-Wathba z miasta Homs. Widząc kartonik w ręku arbitra, były reprezentacyjny kapitan nie tylko go opluł, ale też zaatakował rozjemcę solidnymi kopniakami! Powstrzymywali go – siłą oczywiście! - piłkarze obu drużyn!

Atak szału zakończył się dla winowajcy najwyższą z możliwych kar dyscyplinarnych. Komisja Dyscyplinarna Syryjskiej Federacji Piłkarskiej potwierdziła, że „Al-Saleh kopał, obrażał i bezpośrednio pluł na sędziego”, nie szczędząc mu kolejnych obraźliwych słów w szatni, po zakończeniu spotkania. Wobec tych faktów, zawodnik został dożywotnio zdyskwalifikowany. Nałożono nań także grzywnę w wysokości 1,5 miliona funtów syryjskich (597 dolarów). Dwukrotnie wyższą kwotę zapłacić musi jego klub za zachowanie swoich kibiców (wielokrotne obrażanie sędziego).

QUIZ: Rozpoznasz polskie gwiazdy mundiali?

Pytanie 1 z 12
Zaczynamy od łatwego pytania. Kim jest ten piłkarz?
QUIZ: Rozpoznasz polskie gwiazdy mundiali?
Najnowsze