Mino Raiola i Mario Balotelli

i

Autor: EastNews Mino Raiola i Mario Balotelli

Kim był Mino Raiola? Jeden z najpotężniejszych ludzi w historii futbolu nie żyje

2022-04-30 16:25

Kim był Mino Raiola? Mino Raiola, a właściwie Carmine „Mino” Raiola, przed laty był piłkarzem, lecz szybko zajął się reprezentowaniem interesów innych zawodników i w konsekwencji stał się jednym z najważniejszych agentów piłkarskich na świecie, a jego wpływy wykraczały daleko poza to, na co mógł pozwolić sobie „zwykły” piłkarski menedżer. W sobotę z otoczenia agenta podano do informacji, że Mino Raiola zmarł.

Mino Raiola, o czym być może mało z fanów piłkarskich wie, miał podwójne obywatelstwo – włoskie oraz holenderskie. Raiola urodził się we Włoszech w 1967 roku, ale jego rodzina już rok później przeniosła się do holenderskiego miast Haarlem. Początkowo młody Carmine grał w juniorskim zespole HFC Haarlem, ale już w wieku 20 lat zakończył piłkarską karierę. Niedługo później zaczął działać jako agent piłkarski i zatrudnił się firmie menedżerskiej, lecz po kilku latach postanowił pracować na samego siebie i założył własną agencję menedżerską. Pierwszym dużym transferem, za jaki odpowiadał osobiście, były przenosiny Pavla Nedveda ze Sparty Praga do Lazio w 1996 roku.

Mino Raiola nie żyje! Legendarny agent piłkarski przegrał z chorobą, pilne informacje

Kim był Mino Raiola? Budowa menedżerskiej potęgi

Raiola w kolejnych latach zyskiwał coraz większe wpływy i władzę. Posługuje się aż pięcioma językami: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim i portugalskim. Jednym z najgłośniejszych transferów, w jakim pośredniczył Raiola było choćby sprowadzenie Paula Pogby przez Manchester United z Juventusu w 2016 roku za rekordowe wówczas 105 mln euro. Raiola jest agentem takich piłkarzy jak wspomniany Pogba, Zlatan Ibrahimović, Mario Balotelli, Erling Haaland, Romelu Lukaku czy Gianluigi Donnarumma.

Jan Tomaszewski grzmi w sprawie Lewandowskiego. Okrutnie zaorał Zahaviego, nie zostawił na nim suchej nitki

Włosko-holenderski agent słynął z tego, że potrafił wynegocjować dla swoich klientów niezwykle korzystne warunki. Co ciekawe, nie brakuje także polskiego akcentu – to Raiola przeprowadził transfer Bartosza Salamona z Brescii do AC Milan w 2013 roku. Kontrowersji wokół Raioli nie brakowało, a w 2019 roku dostał on od Włoskiego Związku Piłki Nożnej trzymiesięczny zakaz pracy jako agent piłkarski, choć przyczyn kary nie podano. Ostatecznie jednak decyzja ta została cofnięta po odwołaniu się przez Raiolę do włoskiego sądu.

Niespodziewanie 28 kwietnia świat obiegła informacja, że Mino Raiola nie żyje. Powodem rzekomej śmierci 54-latka miała być choroba, jednak informację o jego odejściu zdementowała włoska agencja ANSA. Niestety dwa dni po fałszywej informacji, agent piłkarski zmarł, informacja została przekazana przez media społecznościowe Mino Raioli

Wyjątkowa wizyta u Jana Tomaszewskiego. Wyjątkowy wywiad o reprezentacji
Najnowsze