Tomasz Gollob

Autor: archiwum se.pl

Żużel. Grand Prix Europy: Tomasz Gollob cudem wjechał na podium

2013-04-21 21:35

Tomasz Gollob (42 l.) po raz kolejny udowodnił, że nie przypadkiem nazywa się go profesorem żużla. W wielkim finale Grand Prix Europy w Bydgoszczy Polak miał ogromne problemy z motocyklem, ale zdołał zająć trzecie miejsce i został samodzielnym liderem klasyfikacji generalnej. Wygrał Rosjanin Emil Sajfutdinow (24 l.).

Gollob od początku zawodów jeździł kapitalnie. W rundzie zasadniczej, którą wygrał z 12 punktami na koncie, nie wyszedł mu tylko jeden bieg. Koncertowo zaprezentował się w półfinale, który zdecydowanie wygrał, więc można było śmiało wierzyć, że jako pierwszy minie linię mety również w finale.

Jeszcze przez startem ostatniego biegu Gollob odjechał spod taśmy, by sprawdzić motocykl. Coś mu w ustawieniach nie pasowało i jego obawy potwierdził nieudany start. Błyskawicznie został wyprzedzony przez Sajfutdinowa i Zagara. Tylko dzięki kapitalnej technice obronił trzecią lokatę.

- Puściłem sprzęgło, a motocykl nie pojechał. Najprawdopodobniej było coś z tarczkami. Nie tłumaczy mnie to jednak. Trzecie miejsce uważam za dobre - powiedział Gollob.

Mimo trzeciego miejsca w finale Polak dzięki równej jeździe przez całe zawody zdobył w nich najwięcej punktów (16). Z 31 oczkami na koncie jest liderem klasyfikacji MŚ.

- Naszarpałem się, wyciągnąłem się z głębokiej studni. Cieszę się, że nie zawiodłem kibiców, którzy wypełnili stadion - podkreślił.

Gollob, wychowanek miejscowej Polonii, to niekwestionowany król Bydgoszczy. Siedem razy wygrywał GP w tym mieście.

- Była presja, bo przecież jeździłem u siebie w domu. Cieszę się, że są jeszcze kibice, którzy wierzą, że mogę być szybki. Będę ich dalej bawił swoją jazdą. Przed nami GP w Goeteborgu, lubię ten tor, więc liczę na dobry wynik - stwierdził Gollob.

Słabiej zaprezentowali się pozostali Polacy. Jarosław Hampel był 9., Krzysztof Buczkowski - 11., a Krzysztof Kasprzak - 16.