Świeczka

i

Autor: Pixabay.com/Arcaion

wielka strata

Nie żyje legendarny polski zawodnik. Czterokrotnie sięgał po mistrzostwo Polski, nie mniejsze sukcesy osiągał jako trener

2024-04-02 13:23

Nie żyje Andrzej Mankiewicz, legenda polskiej lekkoatletyki. W przeszłości osiągał on wielkie sukcesy na arenie krajowej, zdobywają m.in. cztery złote medale mistrzostw Polski w dziesięcioboju. Później zajął się trenowaniem innych i mógł pochwalić się niemałymi sukcesami – jeden z jego podopiecznych sięgnął po medal olimpijski.

Nie żyje Andrzej Mankiewicz, legendarny lekkoatleta

O śmierci Andrzej Mankiewicza poinformował Polski Związek Lekkiej Atletyki. – Polski Związek Lekkiej Atletyki z żalem informuje, że 31 marca zmarł w wieku 90 lat Andrzej Mankiewicz - wielokrotny mistrz Polski w dziesięcioboju, a po zakończeniu kariery zasłużony trener wielobojowy – napisano na stronie polskiego związku. PZLA przytacza także największe sukcesy Mankiewicza. – Urodzony 22 maja 1933 roku w Warszawie Mankiewicz w młodości z powodzeniem uprawiał dziesięciobój. Pierwszy raz mistrzem Polski został w 1957 roku. Później złoty medal krajowego czempionatu zdobywał jeszcze w 1960, 1961 oraz 1962 roku. Rekord życiowy w dziesięcioboju doprowadził do poziomu 6640 punktów (Bydgoszcz 1963) – czytamy. Warto dodać, że Mankiewicz sięgnął także po srebro krajowych mistrzostw w 1956 oraz 1958 roku.

Quiz. Rozpoznasz polskich mistrzów sportu z PRL-u? 15/15 to obowiązek kibica!

Pytanie 1 z 15
Zacznijmy od jednej z największych legend. Trzykrotna mistrzyni olimpijska, która nadal dzierży rekord Polski w biegu na 400 m to...
Irena Szewińska

Zmarł Andrzej Mankiewicz, wybitny trener wieloboistów

Jak wspomniano, Andrzej Mankiewicz po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem i odnalazł się w tej roli. Wieloboiści pod ręką Mankiewicza sięgnęli w 1973 roku wygrali w Pucharze Europy – była to pierwsza edycja tych zawodów. Dużym sukcesem Mankiewicza jako trenera zakończył się także 1972 rok – wówczas to jego podopieczny Ryszard Katus sięgnął w dziesięcioboju po brązowy medal igrzysk olimpijskich w Monachium. W maju tego roku Andrzej Mankiewicz skończyłby 91 lat.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze