Pierwszy rekord świata w lekkoatletyce 2021. Chodziarka Yang Jiayu złamała barierę 1:24 godz.

2021-03-21 11:58 dch
Chód kobiet, lekkoatletyka
Autor: East News Na MŚ w lekkoatletyce w Londynie panie powalczą w chodzie na 50 kilometrów

Padł pierwszy w olimpijskim sezonie rekord świata w lekkoatletyce. Podczas mistrzostw Chin w u podnóża gór Huan Shan ustanowiła go 25-letnia Yang Jiayu w chodzie na 20 km po szosie.

Yang przemaszerowała ten dystans w czasie 1:23.49 godz. czyli aż o 49 s szybciej od poprzedniego rekordu , który należał do jej rodaczki Liu Hong (33 l.). Sama Liu także zeszła poniżej rekordowego osiągnięcia – minęła metę jako druga, z wynikiem 1:24.27 godz.

Za cztery miesiące Liu Hong bronić ma tytułu mistrzyni olimpijskiej na tym dystansie (w kolekcji ma także trzy tytuły mistrzyni świata), ale to jej młodsza koleżanka stała się faworytką igrzysk w Tokio

Co ciekawe – faworytką nie jedyną. Bo wynik Yang Jiayu wcale nie jest najlepszym w historii. Trzy lata temu Jelena Łaszmanowa (ur. 1992) zwyciężyła w mistrzostwach Rosji w Czeboksarach w czasie 1:23.29. Rekord nie mógł być zatwierdzony, bowiem mistrzostwa kraju, którego federacja pozostaje zawieszona w prawach członka światowej centrali WA, są zawodami bez oficjalnego statusu.

Łaszmanowa, mistrzyni olimpijska 2012, w minionym roku prezentowała doskonałą formę i jeżeli zostanie dopuszczona do startu w Tokio, może pewnym krokiem wejść na olimpijskie podium.

* Mistrzem Chin w chodzie na 20 km mężczyzn został Wang Kaihua z rezultatem 1:16.54 godz., trzecim w historii i gorszym tylko o 18 s od rekordu globu.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze