Robert Korzeniowski

i

Autor: Tomasz Radzik / SE Robert Korzeniowski

Robert Korzeniowski o medalistce MŚ Katarzynie Zdziebło: - Będzie jedną z faworytek także na dłuższym dystansie

2022-07-16 17:25

Kto myślał, że po zejściu z aren Roberta Korzeniowskiego w roku 2004, skończą się polskie sukcesy w chodzie sportowym, pomylił się. W latach 2009-2010 medale MŚ i ME zdobywał Grzegorz Sudoł. Przed rokiem olimpijskie złoto wywalczył Dawid Tomala. A teraz do tego grona dołączyła pierwsza kobieta - Katarzyna Zdziebło (26 l.) na dystansie 20 km. Robert Korzeniowski (54 l.), chodziarz wszech czasów bynajmniej nie jest zaskoczony sukcesem podopiecznej trenera Grzegorza Tomali.

- Przede wszystkim bardzo się cieszę, że chód znów stał się konkurencją medalodajną w polskiej lekkoatletyce – powiedział „Korzeń” w rozmowie z „Super Expressem”. - Na Kasię nikt specjalnie nie liczył, chociaż nie dotyczy to tych, którzy dokładniej się jej przypatrzyli w tym roku. Ona zakładała walkę o medal, choć przed startem zapewne przyjęłaby chętnie także miejsca szóste czy siódme.

Jak się okazuje – wielokrotny mistrz olimpijski i mistrz świata i Europy udzielał od wiosny konsultacji szkoleniowej młodszej koleżance. Sama go o to poprosiła.

- Pomagałem jej za akceptacją PZLA. Pod moją namową zrezygnowała z wyjazdu na obóz w góry wysokie, jako że ten wyjazd wymagałby zawirowań i straty czasu związanych z adaptacją na wysokości. Nie zdążyłaby wtedy zrealizować planu treningowego. Zamiast tego wybrała hipoksyjne pomieszczenia i namiot (o rozrzedzonym powietrzu imitującym klimat górski - przyp. red.) w naszych ośrodkach COS. Dzień przed startem w Eugene napisałem do niej, aby spokojnie szła po swoje.

W piątek 22 lipca czeka ją drugi start w Eugene - na dystansie 35 km.

-Statystyki mówią, że Kasia jest lepsza na 35 kilometrów. Będzie jedną z głównych faworytek na długim dystansie - uważa Korzeniowski. - Przecież minęła metę trzecia w drużynowych mistrzostwach świata w Omanie, cztery miesiące temu. Ona zresztą lubi długi dystans i ma do niego predyspozycje, zarówno psychiczne jak i fizyczne. Zwłaszcza ergonomię ruchów ramion. Jest drobnej budowy, a takie lekkie ciało dobrze się porusza na trasie przy dobrej ergonomii. W czerwcu powiedziałem jej, że może liczyć nawet na dwa medale. Więc może będziemy mieli jeszcze drugi powód do radości w Eugene...

Najnowsze