Kylian Mbappé powołany do kadry olimpijskiej. Chciałby zagrać w Tokio, ale PSG jest przeciwne

2021-05-11 11:04 Dariusz Chrabalowski
Kylian Mbappe, Francja
Autor: AP Photo/Thanassis Stavrakis Kylian Mbappe podczas meczu Francja-Argentyna 4-3 w 1/8 finałów mistrzostw świata w Rosji

Kylian Mbappé (22 l.) znalazł się na wstępnej liście olimpijskie kadry Francji w piłce nożnej. Jest jednak mało prawdopodobne, by pojawił się na stadionach igrzysk w Tokio. Sam bardzo by tego chciał, ale przeszkadza zbieżność trzech terminów i niechęć ze strony jego klubu – Paris Saint-Germain.

Gwiazdor reprezentacji Francji nigdy nie krył, że bardzo chciałby zagrać w igrzyskach olimpijskich. Turniej piłkarski zaplanowany jest w terminie 22 lipca – 7 sierpnia. Dosłownie chwilę wcześniej - 11 lipca rozegrać się ma finał mistrzostwa Europy. A dwa tygodnie po Tokio startują rozgrywki francuskiej ekstraklasy.

Brak czasu na wypoczynek lidera paryskiej drużyny powoduje, że jego klub bardzo niechętnie odnosi się do jego olimpijskich ambicji. A trzeba wiedzieć, że wcale nie jest zobowiązany do umożliwienia mu gry w reprezentacji, bowiem turniej olimpijski nie toczy się w terminach FIFA ani UEFA, a podlega Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu. Obecny kontrakt mistrza świata z PSG opiewa do czerwca 2022 roku. Trwają rozmowy o jego przedłużeniu. To chyba okoliczność sprzyjająca dla olimpijskich ambicji, ale napastnik deklaruje, że nie będzie toczył walki z klubem.

Kolejne igrzyska odbyć się mają za trzy lata i to w Paryżu. Ambicje można więc ewentualnie odłożyć na rok 2024. A klub zapewne nie ośmieli się odmówić Mbappému udziału w turnieju rozgrywanym w swoim kraju i swoim mieście, chociaż sytuacja ze spiętrzeniem imprez powtórzy się w roku 2024.

Selekcjoner reprezentacji Sylvain Ripoll wciągnął Mbappégo na listę jako jednego z ponad osiemdziesięciu zawodników – zgodnie z zaleceniem MKOl. Do końca czerwca trzeba będzie podać skła wąski: 18 zawodników oraz czterech rezerwowych (którzy mogą dołączyć do składu, jeżeli wypadnie z niego ktoś z powodów medycznych). Na liście jest jeszcze inny paryżanin – Colin Dagba. Jest też reprezentant kraju André-Pierre Gignac, który mógłby uzupełnić skład jako jeden z trójki piłkarzy powyżej 23 lat.

W grupie eliminacyjnej Francja zmierzyć się ma z Japonią, Meksykiem i RPA.

Złotymi medalami olimpijskimi w piłce nożnej mogą poszczycić się między innymi tacy gwiazdorzy jak Neymar (2016), Lionel Messi (2008), Samuel Eto’o (2000), Pep Guardiola (1992) czy Włodzimierz Lubański (1972).

Najnowsze