Oczy szachowego światka zwrócone są ku Astanie

Autor: Art Service

Dwa remisy arcymistrzów. Ale Niepomniaszczyj bliższy tytułu mistrza świata

2023-04-21 17:45

Kolejne dwie partie meczu o tytuł mistrza swiata w szachach klasycznych przyniosły remisy. Po 9 rundach Rosjanin grający pod flagą federacji FIDE Jan Niepomniaszczyj prowadzi 5:4 z Chińczykiem Ding Lirenem.

Mecz rozgrywany jest w kazachskiej metropolii, Astanie. Przewidziany został na 14 partii plus ewentualne dogrywki. Pula nagród wynosi 2 miliony dolarów w proporcji 60:40.

W czwartkowe, ósmej rundzie grający białymi bierkami Ding Liren uzyskał przewage na szachownicy i bliski był wygranej. Nie zdołał jednak wykorzystać sytuacji i partia zakończyła się remisem po 45 ruchach.

Znacznie dłuższa była runda 9., w której białymi grał Jan Niepomniaszczyj. Trwała aż do 82. posunięcia, w ktorym gracze zgodzili się na remis. Rosjanin miał wtedy na szachownicy króla, pionka i skoczka, którym szachował czarnego króla. Wydawał się przechodzić do ofensywy. Jego chiński rywal dysponował królem i skoczkiem. Do rozstrzygnięcia nie doszło.

Aktualny wynik rywalizacji 5:4 zawiera cztery remisy, trzy wygrane Niepomniaszczego i dwie Ding Lirena.

Mecz w Kazachstanie trwać ma do 29 kwietnia. Gdyby stan po 14 rundach był remisowy, dojdzie do dogrywki w szachach szybkich i błyskawicznych.