Super Bowl 2024

i

Autor: AP PHOTO Super Bowl 2024

Super Bowl 2024

Historyczne Super Bowl z dużą wpadką Polsatu. Patrick Mahomes bohaterem wielkiego meczu

2024-02-12 7:25

Super Bowl 2024 zakończyło się triumfem Kansas City Chiefs z San Francisco 49ers! Drużyna Patricka Mahomesa okazała się lepsza po dogrywce 25:22 i jako pierwsza od 19 lat obroniła tytuł. Fani NFL w Polsce przeżyli spore rozczarowanie, gdyż transmitujący to wydarzenie Polsat spóźnił się na Halftime Show. Nie zmienia to faktu, iż genialny Mahomes został głównym bohaterem Super Bowl.

Zespół Kansas City Chiefs po raz drugi z rzędu i czwarty w historii został mistrzem ligi futbolu amerykańskiego NFL. W niedzielnym Super Bowl na stadionie w Paradise na przedmieściach Las Vegas pokonał po dogrywce walczącą o szósty tytuł ekipę San Francisco 49ers 25:22. O wygranej Chiefs zadecydowało przyłożenie Mecole'a Hardmana w 15. minucie dogrywki. Nagrodę najbardziej wartościowego zawodnika (MVP) finałów zdobył rozgrywający Chiefs - Patrick Mahomes. Wyróżniony w ten sposób został po raz trzeci. Ekipa z Kansas City została pierwszą od 19 lat, której udało się obronić tytuł. W 2005 roku po raz drugi z rzędu triumfowała drużyna New England Patriots ze słynnym Tomem Bradym w składzie.

QUIZ: Czy rozpoznasz polskich mistrzów świata?

Pytanie 1 z 12
Kim jest ten sportowiec?
QUIZ: Kim jest ten sportowiec?

Kansas City Chiefs górą w Super Bowl. Mahomes bohaterem

Do Brady'ego, który w trakcie kariery zdobył siedem mistrzowskich pierścieni, zaczyna być porównywany Mahomes. 28-letni quarterback Chiefs sięgnął po trzecie w karierze mistrzostwo. "Teraz będziemy świętowali, ale to jeszcze nie koniec. Mamy młody, utalentowany skład i chcemy więcej tytułów" - powiedział zaraz po meczu. Mahomes mimo wciąż młodego wieku już uważany jest za jednego z najlepszych graczy w historii. Chiefs wybrali go z 10. numerem w drafcie 2017, a w sezonie 2018 był już ich podstawowym quarterbackiem. Szybko zaczął ustanawiać rekordy. Jest m.in. najmłodszym zawodnikiem, który w jednym meczu popisał się sześcioma podaniami zakończonymi przyłożeniami.

To była powtórka Super Bowl sprzed czterech lat. Wówczas, choć w czwartej kwarcie 49ers prowadzili 20:10, to ostatecznie ulegli Chiefs 20:31. Teraz również to zawodnicy z San Francisco lepiej zaczęli spotkanie i po pierwszej połowie prowadzili 10:3. W czwartej kwarcie inicjatywa należała do nich, ale plan pokrzyżowało im nieudane podwyższenie. Punkt, którego wówczas nie udało się zdobyć, ułatwił Chiefs doprowadzenie do remisu. W tym celu wystarczyło im bowiem kopnięcie i nie musieli za wszelką cenę dążyć do przyłożenia.

Wpadka Polsatu podczas Super Bowl 2024

W dogrywce jako pierwsi atakowali 49ers. Posiadanie udało im się zakończyć udanym kopnięciem na 22:19 i do akcji ruszyli Chiefs. Gdyby stracili piłkę, to spotkanie natychmiast zostałoby zakończone. Kopnięcie doprowadzało do remisu, a przyłożenie dawało im tytuł. Choć świetna obrona 49ers była blisko zatrzymania rywali, to w kluczowych momentach górą był kunszt Mahomesa. Chiefs w wielkim finale wystąpili po raz szósty w historii. Poza 2020 i 2023 rokiem zdobycie tytułu świętowali także w 1970.

49ers natomiast do finału dotarli ósmy raz. Po tytułach wywalczonych w 1982, 1985, 1989, 1990 i 1995 roku, porażek doznali w 2013, 2020 i 2024. Więcej od 49ers tytułów na koncie mają tylko ekipy Patriots i Pittsburgh Steelers, które zwyciężały sześciokrotnie. Wielki triumf Chiefs transmitował Polsat Sport, który nie uniknął wpadki. Halftime Show to jeden z ważniejszych momentów Super Bowl. Na te występy artystyczne patrzy niemal cały świat, lecz realizatorzy Polsatu spóźnili się na początek wielkiego show ze względu na reklamy.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze