13 kart w ręce brydżysty

i

Autor: Tomasz Radzik

Medale na stole. Duży sukces polskiego brydża sportowego

2022-04-12 0:36

Dwa medale zdobyli polscy brydżyści w MŚ teamów w Salsomaggiore we Włoszech. To kolejny sukces polskiego brydża sportowego i… błysk polskiego intelektu.

W brydżowej rywalizacji teamów występują ekipy 6-osobowe, z tym, że w danej partii meczu grają jednocześnie dwie pary, każda przeciw innej parze rywala. Do turnieju może być wystawiona większa liczba teamów z danego kraju.

Złoty medal wśród teamów seniorów (masters) wywalczył sekstet Apolinary Kowalski – Jacek Romański, Michał Kwiecień – Włodzimierz Starkowski i Krzysztof Moszczyński – Victor Markowicz. W finałowym meczu tego turnieju (o nazwie d’Orsi Trophy) Polacy pokonali Indie 239:194 prowadząc od początku do końca.

Natomiast w rywalizacji teamów kobiecych brąz wywalczyła polska ekipa w składzie: Sophia Bałdysz, Cathy Bałdysz, Joanna Zalewska, Katarzyna Dufrat, Anna Sarniak, Danuta Kazmucha. Polki stoczyły bardzo wyrównany bój w półfinale ze Szwedkami, późniejszym zdobywczyniami trofeum (Venice Cup). Przegrały zaledwie 213:215.

Piotr Gawryś (66 l.) - od czterdziestu lat w światowej elicie brydża

i

Autor: Adam Jagielak

Polskie akcenty pojawiły się także w pozostałych konkurencjach mistrzostw świata w Salsomaggiore. W najbardziej prestiżowej rywalizacji (Bermuda Bowl) – w teamach open (przeważnie złożonych z samych mężczyzn) po złoto w barwach teamu Szwajcarii sięgnęła polska para z legendarnym Piotrem Gawrysiem (66 l.) oraz Michałem Klukowskim (26 l.). W finale Szwajcaria pokonała Holandię 167:164. W ostatniej puli spotkania najwięcej punktów meczowych w jednym rozdaniu (10) zdobyli dla Szwajcarii właśnie Gawryś z Klukowskim wygrywając kontrakt cztery piki, podczas gdy na drugim stole Holendrzy wylicytowali z tą sama kartą cztery kara i polegli bez trzech lew.

Miło przyjęliśmy wiadomość, że w turnieju MŚ teamów mikstowych (Wuhan Cup) w barwach Francji po złoto z ekipą sięgnęła Joanna Żochowska, siostra naszego kolegi z „Super Expressu”. Francja zdeklasowała team mikstowy USA I aż 199:163.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze