Sportowe podsumowanie 2011 roku: WIELKIE ZWYCIĘSTWA I PORAŻKI POLAKÓW

2011-12-30 21:06

Jak zawsze wraz z końcem roku przychodzi czas podsumowań. Przedstawiamy Wam opis najważniejszych sportowych wydarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

REPREZENTACJA POLSKI W SIATKÓWCE

Bez wątpienia był to świetny rok dla naszych siatkarzy. Podopieczni Andre Anastasiego zdobyli brązowe medale na Mistrzostwach Europy (pokonując po zaciętym meczu Rosję 3:2) oraz w Lidze Światowej. Oprócz tego biało-czerwoni uplasowali się na drugim stopniu podium w tegorocznej edycji Pucharu Świata.

Teraz najbliższym i zarazem najważniejszym celem naszej reprezentacji będą przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Jeśli do tego czasu drużyna utrzyma wysoką formę, to o medal możemy być spokojni.

JUSTYNA KOWALCZYK Z TRZECIĄ KRYSZTAŁOWĄ KULĄ

Polka już po raz trzeci z rzędu była najlepsza w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Poza tym Justyna nie miała sobie równych również w biegach dystansowych, za co otrzymała małą Kryształową Kulę.

Zwycięstwo w Tour De Ski oraz trzy medale (dwa srebrne i jeden brązowy) na Mistrzostwach Świata w Oslo zwieńczyły niesamowity w wykonaniu naszej biegaczki sezon.

OSTATNI SKOK ADAMA MAŁYSZA (zobacz)

Adama Małysza nikomu w Polsce nie trzeba przedstawiać. To dzięki niemu cały kraj od ponad już 10 lat żyje w zimie skokami narciarskimi. W tym roku „Orzeł z Wisły” zakończył swoją pełną sukcesów i rekordów karierę.

W swoim ostatnim sezonie udało mu się zdobyć brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Oslo, a w wyścigu po Kryształową Kulę uplasował się ostatecznie na trzecim stopniu podium. Dodatkowo po raz pierwszy w karierze, razem z kolegami z kadry zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów.

WOJCIECH SZCZĘSNY NR. 1

2011 rok był przełomowy również dla Wojciecha Szczęsnego. Zawodnik w tym czasie stał się pierwszym bramkarzem Arsenalu Londyn i reprezentacji Polski. Jego talent już jest doceniany na całym świecie, a w pewnym momencie chodziły nawet plotki o zainteresowaniu jego osobą przez FC Barcelonę.

BORUSSIA DORTMUND MISTRZEM NIEMIEC

Mistrzostwo kraju zdobyte przez Borussię nie miałoby w tym zestawieniu prawa bytu, gdyby nie fakt, że ogromny wkład w jego zdobycie mieli polscy piłkarze. Robert Lewandowski, Łukasz Piszczek i w mniejszym stopniu Jakub Błaszczykowski znacznie przyczynili się do tego sukcesu.

Warto odnotować tytuł „Najlepszego prawego obrońcy Bundesligi” jakim został wyróżniony Łukasz Piszczek. Ponadto Robert Lewandowski zdobył statuetkę dla „Piłkarza roku w Polsce” w plebiscycie organizowanym przez tygodnik „Piłka Nożna”.

ZŁOTY MEDAL PAWŁA WOJCIECHOWSKIEGO W DAEGU

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata w Daegu zostały uratowane przez 22-letniego Pawła Wojciechowskiego. Młody tyczkarz był jedynym reprezentantem naszego kraju, któremu udało się na tej imprezie zdobyć medal, na dodatek w kolorze złotym.

W tym roku Wojciechowski ustanowił również rekordy Polski w hali i na stadionie – odpowiednio 5,86 i 5,91 metra.

LIGA EUROPY W WARSZAWIE I KRAKOWIE

Dawno już nie byliśmy świadkami takiej sytuacji. Na wiosnę w europejskich pucharach nasz kraj reprezentować będą dwie drużyny, co ostatni raz zdarzyło się blisko 30 lat temu.

Ponadto na uwagę zasługuje przejście przez Legię Warszawa fazy eliminacyjnej Ligi Europy. Drużyna ze stolicy rozprawiła się z zespołami teoretycznie od siebie znacznie lepszymi. Najpierw ofiarą podopiecznych Macieja Skorży stał się turecki Gaziantepspor, a w rundzie play-of po piłkarskim horrorze na stadionie w Łużnikach legioniści pokonali Spartak Moskwa.

Na długo w pamięci polskich kibiców pozostanie również ostatnia kolejka fazy grupowej Ligi Europy, kiedy to rzutem na taśmę do 1/16 finału awans wywalczyła sobie krakowska Wisła.

PŁYWACKIE MISTRZOSTWA EUROPY W SZCZECINIE

8 medali (5 złotych i 3 brązowe) zdobyli polscy pływacy na Mistrzostwach Europy w Szczecinie. Na najwyższym stopniu podium stawali Konrad Czerniak (2 medale), Radosław Kawęcki (2 medale) i Mateusz Sawrymowicz (1 medal).

To jeden z najlepszych występów naszych pływaków w ostatnich latach.

WYPADEK ROBERTA KUBICY

6 lutego oddech wstrzymała cała sportowa Polska. Podczas rajdu Ronde di Andora wypadek miał Robert Kubica. Przez kilka pierwszych godzin mówiło się nawet o amputacji zmiażdżonej ręki i końcu kariery młodego kierowcy.

Ostatecznie Kubica po miesiącach rehabilitacji doszedł wreszcie do siebie. Teraz wszyscy z niecierpliwością czekamy na powrót Roberta na tor, aby znowu mógł dostarczać wielu emocji i powodów do radości.

ADAMEK VS KLICZKO

To miała być walka stulecia, a wyszło jak wyszło. Tomasz Adamek przez całą walkę praktycznie nie istniał. Można zaryzykować stwierdzenie, że Witalij Kliczko nawet się w jej trakcie nie spocił. W 10 rundzie Adamek przegrał przez techniczny nokaut.

„Góral” na ringu zostawił z pewnością serce, ale samą ambicją nie da się niestety wygrać.

SKANDAL NA KSW 17 (zobacz)

Rewanżowa walka Mariusza Pudzianowskiego z Jamesem Thompsonem będzie wspominana głównie ze względu na kontrowersyjną decyzję sędziów. Przyznali oni zwycięstwo „Dominatorowi”, kiedy raczej nikt nie miał wątpliwości, że walkę wygrał Brytyjczyk.

Co prawda werdykt został po kilku dniach anulowany, ale… wstyd pozostał.

JAROSŁAW HAMPEL

W zeszłym sezonie w polskim żużlu dominował Tomasz Gollob, w tym jego miejsce zajął Jarosław Hampel. „Mały” zajął 3. miejsce w cyklu Grand Prix oraz był bezkonkurencyjny w krajowych zmaganiach - zdobył tytuł indywidualnego mistrza Polski oraz wicemistrzowo z Unią Leszno. Poza tym triumfował z reprezentacją w Drużynowym Pucharze Świata.

PRYWATNY DRAMAT „DIABLO” I WIELKI POWRÓT NA RING

Jeszcze kilka miesięcy temu o Krzysztofie Włodarczyku rozmawiało się głównie przez pryzmat tego co działo się w jego życiu prywatnym. „Diablo” wrócił na ring w listopadzie i co najważniejsze zrobił to w wielkim stylu.

W walce z Dannym Greenem po raz drugi obronił pas mistrzowski WBC.

SZPILKA I WACH

Mariusz Wach i Artur Szpilka to najlepiej zapowiadający się polscy bokserzy młodej generacji. W grudniu obaj zostali wyróżnieni przez renomowany serwis „Boxing Insider”.

Szpilka otrzymał tytuł „Debiutanta roku”, a swój wybór „BI” argumentowało w ten sposób - Cechuje go świetne połączenie siły i szybkości. To młody zawodnik, który ma dopiero 22 lata, dlatego też w jego ruchach widać wciąż pewne nieokrzesanie. Polak ma jednak jeszcze sporo czasu, żeby nabrać potrzebnego mu w ringu doświadczenia .

Mariusz Wach natomiast został wybrany autorem najlepszego nokautu w minionych 12 miesiącach (w walce z Kevinem McBridem).

MEMED „KANIBAL” CHALIDOW

Polak w trzech tegorocznych walkach pokazał, że przezwisko „Kanibal” nie wzięło się z niczego. Każde starcie kończyło się szybkim nokautem rywala. Odprawieni z kwitkiem zostali Matt Lindland, James Irvin oraz Jesse Taylor.

Na Chalidowa nie ma jak na razie mocnych i oby taki stan rzeczy utrzymywał się jak najdłużej.

PZPN I ORZEŁEK

Grzegorz Lato i spółka mogą kończący się rok uznać za pasmo swoich porażek i wpadek (chociaż nie posądzalibyśmy piłkarskich związkowców o jakąkolwiek zdolność do samokrytyki).

Największym jednak echem odbiła się sprawa usunięcia z koszulek reprezentacji narodowego godła, w którego miejsce umieszczono logo PZPN. Po wielu petycjach i oburzeniu opinii publicznej, ”orzełek” ostatecznie na stroje kadry powrócił.

Najnowsze