Szok z piłką nożną w tle. Fanka futbolu podpaliła się i zmarła na znak protestu

2019-09-10 15:46 MD
Iran - Boliwia
Autor: East News Iran - Boliwia

Do tragedii z piłką nożną w tle doszło w ostatnich dniach w Iranie. 29-letnia obywatelka tego kraju, Sahar Khodayari, podpaliła się przed sądem protestując przeciwko zakazowi oglądania przez kobiety meczów piłkarskich z trybun stadionu. Pomimo prób uratowania jej życia ze strony służb medycznych, Iranka zmarła w szpitalu.

Khodayari walczyła o prawa kobiet względem prawa do oglądania meczów piłkarskich w swoim kraju od dłuższego czasu. W marcu została aresztowana na stadionie w stolicy Iranu, Teheranie, gdy próbowała dostać się na obiekt przebrana za mężczyznę. Kobieta chciała obejrzeć na żywo spotkanie swojej ulubionej drużyny, stołecznego Esteghlalu, z Al Ain ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Teraz kobieta Iranka zdecydowała się pójść o krok dalej, co zakończyło się tragedią.

Co ciekawe, w październiku ubiegłego roku kobiety w Iranie mogły obejrzeć mecz piłki nożnej na żywo w sposób legalny po raz pierwszy od 39 lat. Władze azjatyckiego kraju zdecydowały się otworzyć dla płci żeńskiej bramki obiektu po 39 latach i Rewolucji Islamskiej w 1979 roku. Na co dzień jest to jednak zakazane, gdyż według muzułmańskich obyczajów oglądanie przez kobiet mężczyzn w sportowych strojach mogłoby je nakłonić do zdrady swojego męża.