Liu Xiaojun wpadł na dopingu, ale medali nie traci

i

Autor: AP

Trzykrotny mistrz olimpijski wpadł na dopingu. Chiński sztangista Lyu Xiaojun przyłapany na stosowaniu EPO

2022-12-22 21:42

Nie złapano go na dopingu na żadnych zawodach. Zbierał laury jeden za drugim. Ale wpadł przy kontroli podczas treningu. Bardzo utytułowany chiński ciężarowiec Lyu Xiaojun (38 l.) miał w organizmie sztuczny hormon erytropoetynę (EPO). Nie straci jednak swoich medali. Przynajmniej na razie.

Badanie przeprowadzono 30 października, poza zawodami. Na razie zawodnik został tymczasowo zawieszony w prawach startu. Ma oczywiscie prawo, by żądać zbadania próbki antydopingowej B.

Lyu Xiaojun odnosił wielkie sukcesy od roku 2009. W mistrzostwach świata wywalczył pięć złotych i dwa srebrne medale, w latach 2009-2029. Pobił tez trzynaście rekordów globu.

W igrzyskach olimpijskich zdobył złote medale edycji 2012, 2016 (kategoria 77 kg) oraz 2020 (81 kg.).

Szczególnie ciekawy jest przypadek tytułu zdobytego w Rio 2016. Mistrzem olimpijskim został tam Nijat Rachimow, Azer, który przyjął obywatelstwo Kazachstanu. Uzyskał taki sam wynik w dwuboju jak Chińczyk, ale wygrał niższą wagą ciała. Tymczasem w bieżącym roku Rachimow został uznany winnym czterokrotnej podmiany próbek antydopingowych. Został zdyskwalifikowany, anulowano wszystkie jego wyniki od marca 2016, pozbawiono złota olimpijskiego i nałożono na niego 8-letnie zawieszenie w startach.

Skorzystał z tego Lyu Xiaojun otrzymując tytuł mistrza 2016 i powiększając do trzech serie swoich olimpijskich triumfów. W dodatku ten trzeci – w ubiegłorocznych igrzyskach w Tokio – uczynił go najstarszym w historii mistrzem olimpijskim w ciężarach. Miał wówczas 37 lat.

Po zakończeniu procedury prawnej zapewne nałożone zostanie na niego kilkuletnie zawieszenie w startach. Raczej nie zrobi mu ono krzywdy, bowiem jest w wieku nierokującym dalszych sukcesów. Wcześniej zdobytych laurów nie traci, bowiem nie zaliczył wpadki w żadnych zawodach. Chyba żeby ponowne przebadanie unowocześnionymi metodami próbek z ostatnich 10 lat dało wynik dodatni...

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze