PŚ w skokach narciarskich wraca na słynnego mamuta. Wielu skończyło tu karierę

2020-02-14 7:48 AHN
SE TV 07 Wydarzenia
Autor: Paweł Skraba

Po dwuletniej przerwie zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich wraca do Bad Mitterndorfu, gdzie na uczestników czeka pierwsza w tym sezonie skocznia mamucia. Tutejszy obiekt nie ma jednak dobrej sławy.

Im bliżej finałowego starcia, które zdecyduje o tym, w czyje ręce powędruje Kryształowa Kula, tym wyżej ustawiona jest poprzeczka – nie tylko w przenośni. W najbliższy weekend skoczków czekają pierwsze w tym sezonie zawody w lotach narciarskich, które odbędą się na jednej z najwyższych skoczni mamucich na świecie.

Znajdująca się w austriackim mieście Bad Mitterndorfie skocznia Kulm była dotąd wyjątkowo pechowym obiektem dla polskiej reprezentacji. Jedynym Polakiem, któremu udało się zwyciężyć na tutejszy, mamucie wciąż pozostaje Adam Małysz, który triumfowała tu w 2005 roku. O zwycięstwo otarł się także w 2012 r. Kamil Stoch, musiał się jednak zadowolić trzecim miejscem. Nie tylko Polakom z resztą przynosił pecha. Przed laty dochodziło już do wielu poważnych wypadków, a do najdramatyczniejszej serii doszło tu w 1986 r.

Skocznia jak dotąd sprzyjała przede wszystkim austriackim skoczkom. Z pewnością dobrą passę kontynuować zamierza Austriak Stefan Kraft, który walczy aktualnie z Niemcem Karlem Geigerem o tytuł lidera klasyfikacji generalnej. Ponadto w 2016 r. udowodnił, że skocznie mamucie to jego specjalność, kiedy udało mu się ustanowić nowy rekord w lotach narciarskich, oddając skok na odległość 253,5 m. Znakomite wyniki Dawida Kubackiego w ostatnich tygodniach dają jednak nadzieję, że Polakom może się w końcu udać przełamać złą passę w Bad Mitternforfie i znów znaleźć się na podium. Czy szczęście dopisze im w tym roku?

Emisja w TV:
Zawody Pucharu Świata w Tauplitz/Bad Mitterndorfie

piątek 12.30 Eurosport 1

sobota 10.30 TVP Sport
sobota 10.45 TVP 1

niedziela 10.30 TVP Sport
niedziela 10.35 Eurosport 1
niedziela 10.50 TVP 1

Najnowsze