Kosmiczny materiał poniesie Zbigniewa Bródkę

i

Autor: "Super Express"

Zbigniew Bródka i jego nowa broń: Mamy najlepsze stroje na świecie

2014-10-18 16:12

Wreszcie mamy najlepszą tkaninę na świecie - cieszy się w rozmowie z "Super Expressem" Konrad Niedźwiedzki (29 l.), medalista olimpijski z Soczi, który pomagał w projektowaniu nowego stroju reprezentacji łyżwiarzy szybkich. W kosmicznym kombinezonie ścigać się będzie również Zbigniew Bródka (30 l.), nasz mistrz olimpijski.

Nowy strój nie został jeszcze przetestowany w zawodach, ale panczeniści są już po pierwszych przymiarkach. Nie będzie się z zewnątrz znacznie różnił od poprzedniego. Tak jak w ubiegłym sezonie jest czerwony z białymi ramionami. Cały sekret tkwi w jakości użytego materiału.

- Do tej pory licencję na tę tkaninę mieli jedynie Holendrzy i Rosjanie, dlatego nie mogliśmy z niej skorzystać - tłumaczy nam Niedźwiedzki. - To nasz duży sukces, że mogliśmy dołączyć do najlepszych i pod względem technologicznym.

Kamil Stoch będzie występował we własnym klubie!

Nowa tkanina poprawia własności aerodynamiczne stroju, jest też wygodniejsza niż poprzednia, dzięki czemu łyżwiarz ma większą swobodę ruchów i nie marnuje energii na pokonywanie oporów materiału. - Im mniej krępujący kostium, tym płynniejsza jazda - wyjaśnia Niedźwiedzki.

Realny zysk z posiadania nowego stroju może być mierzony w dziesiątych lub setnych częściach sekundy, ale na łyżwiarskim torze takie detale decydują często o triumfie. Tak było w przypadku lidera kadry Zbigniewa Bródki, który w Soczi zdobył złoto olimpijskie z przewagą 0,003 sekundy.

- Gdyby Zbychu miał wtedy nasz nowy kostium, wygrałby o sześć tysięcznych albo i jedną dziesiątą - śmieje się Niedźwiedzki.

Projektanci stroju i nasi panczeniści muszą tylko uważać, żeby nie powtórzyć błędów Amerykanów z igrzysk w Soczi. Ich zapowiadany z pompą strój nie z tej Ziemi, wyprodukowany z użyciem technologii kosmicznych i wojskowych, okazał się kompletnym niewypałem.

- Problem Amerykanów polegał na tym, że testowali poszczególne elementy stroju, a nie całość w ruchu. To musiało im zaburzyć aerodynamikę. My chcemy tego uniknąć - dodaje Niedźwiedzki.

Grubość

Materiał jest nieco cieńszy niż poprzednio stosowany, a przez to mniej sztywny

Swoboda ruchów

Dzięki większej elastyczności tkaniny zawodnik czuje się mniej skrępowany, bo jego ruchy są płynniejsze

Materiał

Najnowocześniejsza tkanina, stosowana do tej pory tylko przez Holendrów i Rosjan

Moc

Podczas biegu łyżwiarz traci mniej sił na pokonywanie oporów materiałów i wyzwala większą energię

KLIKNIJ: Polub Gwizdek24.pl na Facebooku i bądź na bieżąco!

ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Gwizdek24.pl na e-mail

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze