Jaka Blazić, Goran Dragić, Słowenia, koszykówka

Autor: East News Słoweńcy mają co świętować - ich koszykarska reprezentacja wygrała EuroBasket 2017

Męczyli się z Polakami, zostali mistrzami Europy. Słowenia wygrała EuroBasket

2017-09-18 0:42

Ogromny sukces koszykarskiej reprezentacji Słowenii! Kadra tego kraju w niedzielę świętowała zdobycie mistrzostwa Europy. Po wyczerpującym EuroBaskecie 2017, którego finał odbył się w Stambule, uśmiech nie schodził z twarzy Gorana Dragicia i jego kolegów. W finale Słoweńcy pokonali Serbów, a o ich sukcesie zadecydowała przede wszystkim druga kwarta.

Jeśli przegrywać, to z najlepszymi - w ten sposób mogą myśleć reprezentanci Polski. To właśnie od zwycięskiego starcia z biało-czerwonymi (90:81) Słowenia rozpoczęła EuroBasket 2017 zakończony w niedzielę triumfem i zdobyciem złotych medali za koszykarskie mistrzostwo Europy. W decydującym spotkaniu świeżo upieczeni czempioni Starego Kontynentu mierzyli się z Serbami. Tego zespołu Słoweńcy nie potrafili pokonać od 2013 roku.

W niedzielę wreszcie udało się im przełamać złą passę. Goran Dragić i spółka w Stambule wygrali 93:85. O ich triumfie przesądziła fantastyczna druga kwarta. Po pierwszej musieli odrabiać dwupunktową stratę. Gdy podkręcili tempo, to wyszli na dziewięć "oczek" przewagi i mieli spory komfort psychiczny. Przez kolejne minuty frustracja Serbów mogła tylko narastać, ale nie poddawali się oni.

W ostatniej kwarcie Serbia potrafiła nawet wrócić na prowadzenie. Przy stanie 82:80 dla tej drużyny wydawało się, że losy finałowej rywalizacji znowu się odwrócą. W tym momencie znowu na właściwe tory wrócili Słoweńcy. Zdobyli dwanaście punktów z rzędu i jasnym stało się, że to na ich szyjach zawisną złote medale. Ostatecznie Słowenia zdobyła mistrzostwo Europy, pokonując Serbię 93:85.

Słowenia - Serbia 93:85 (20:22, 36:25, 20:15, 22:18)

Słowenia: Blazić, Doncić, Dragić, Murić, Vidmar oraz Cancar, Dimec, Nikolić, Prepelić, Randolph, Rebec, Zagorac

Serbia: Bogdanović, Jović, Kuzmić, Lucić, Macvan oraz Bircević, Gudurić, Lazić, Marjanović, Micić, Milosavljević, Stimac