Peter Bol podczas igrzysk w Tokio

Autor: AP

Australijski biegacz podejrzany o stosowanie EPO. Peter Bol zaprzecza winie

2023-01-20 17:00

Póltora roku temu minął jako czwarty metę finałowego biegu na 800 m w igrzyskach w Tokio, pól sekundy za Patrykiem Dobkiem. Rok później pobił rekord Oceanii wynikiem. Teraz wygląda na to, że kariera Australijczyka Petera Bola (29 l.) wyhamuje na dłuższy czas.

Ciemnoskóry Australijczyk poddany został kontroli poza zawodami 11 października. Analiza próbki moczu wykazała zawyżony poziom hormonu erytropoetyna (EPO) wskazujący na używanie go w postaci sterydów. Zawodnik został tymczasowo zawieszony w prawach startów. Zażądał testu próbki B.

„Dla jasności: NIGDY w życiu nie kupiłem, nie poszukiwałem, nie posiadałem, nie żażywałem czy stosowałem EPO lub jakąkolwiek zakazaną substancję (…) Pozostaję w nadziei, że w postępowaniu zostanę uniewinniony.” – zadeklarował Bol na Twitterze.

W dwóch ostatnich sezonach Bol wchodził do finału najważniejszych imprez: był czwarty w igrzyskach w Tokio oraz siódmy w mistrzostwach świata 2022 w Eugene. W minionym roku zdobył tez srebrny medal Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej oraz pobił rekord Oceanii – 1.44,00 min, który dał mu dziewiątą lokatę w tabeli światowej 2022.

W listopadzie, zanim wyjawione zostały wyniki testu antydopingowe, Peter Bol został uhonorowany tytułem Młodego Człowieka Roku Australii Zachodniej. Tytuł otrzymał zarówno za swoje osiągnięcia sportowe, jak i działania poza sportem. Pracuje również jako trener, mentor, prelegent oraz prowadzi działania filantropijne.