Adam Kszczot

i

Autor: Paweł Skraba/Super Express

Niespodziewana decyzja w dniu św. Walentego. Adam Kszczot kończy karierę. Poświęci się innym miłościom

2022-02-14 11:25

Zaskoczył kibiców i media. Znakomity biegacz ADAM KSZCZOT (32 l.) obwieścił zakończenie sportowej kariery po sezonie halowym 2022. Wybrał na to dzień świętego Walentego wieńcząc koniec kilkunastoletniej miłości do sportu i wyrażając pomiędzy wierszami nadzieję na rozkwit miłości rodzinnej.

Trudno było się spodziewać takiej decyzji ze strony znakomitego lekkoatlety. Nie wyszedł mu wprawdzie sezon 2021. Znalazł się poza podium halowych ME w Toruniu i nie wystartował w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Skrzydła podcięła mu niespodziewana reakcja organizmu na wysokogórskie treningi w Kenii.

- W Kenii biegałem na bardzo wysokim poziomie, ale po powrocie dało to efekt odwrotny. Jakby zakręcony został kurek z napisem „energia i rezultat” - wspominał po sezonie w rozmowie z „Super Expressem”. - Dołek dyspozycji odebrał mi aż 60 dni treningów w najważniejszym okresie przygotowań. Dopiero we wrześniu poczułem się jak nowo narodzony.

Był jednak zdecydowany, aby przezwyciężyć złą passę i postarać się o powrót do elity 800-metrowców.

- Nie obraziłem się na sport. Złość we mnie już przeszła, odwróciłem koło złych emocji. Teraz dominuje we mnie optymizm i ciekawość przyszłości - deklarował. - Jestem stęskniony sukcesów, bo one uzależniają psychicznie. Czy wiek 32 lata jest korzystny dla biegacza, to pytanie, które zadaję sam sobie. Ale czuję się bardzo dobrze.

Wznowił trening pod kierunkiem trenera Piotra Rostkowskiego, ćwiczył m.in. na zgrupowaniach w Jakuszycach i w RPA. Zdecydował, że kładzie kres sportowej karierze. Jeszcze nie teraz, ale bezpośrednio po sezonie halowym. Dlaczego?

„Zaczyna się nowy etap, w którym w domu spędzę znacznie więcej czasu niż przez całe moje dotychczasowe życie. (...) Moi najbliżsi nie mogą się doczekać, ja również i to jest główny powód podjętej przeze mnie decyzji – napisał na Facebooku. (…) - Kolejnym powodem są pogarszające się relacje z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, a to w obliczu argumentu rodziny znacząco ułatwia decyzję.”

Łodzianin prowadzi od pewnego czasu działalność biznesową. Między innym jest udziałowcem firmy Air Zone, która tworzy pomieszczenia hipoksyjne (o zmniejszonym stężeniu tlenu, co sprzyja budowaniu wytrzymałości). Takie pokoje sypialne i siłownie montowane są m.in. w ośrodkach przygotowań olimpijskich COS.

22/10/2021   DCH  Adam Kszczot po nieudanym sezonie 2021: - Nie obraziłem się na sport

* Dorobek Adama Kszczota na dystansie 800 metrów jest imponujący: dwa tytuły wicemistrza świata (2015 i 2017), komplet medali halowych MŚ, po trzy tytuły czempiona Europy na otwartym stadionie i pod dachem. Brakuje tylko medalu olimpijskiego. Widocznie nie było mu dane stanąć na podium igrzysk.

Najnowsze