Wielka strata polskiego sportu. Nie żyje zawodnik, który przeszedł do historii jako rekordzista

2020-09-16 12:09 JWa
Andrzej Stalmach
Autor: East News Andrzej Stalmach

Kibice polskiej lekkoatletyki z pewnością ze smutkiem zareagowali na wiadomość, że Andrzej Stalmach nie żyje. Legendarny sportowiec zmarł w poniedziałek 14 września w wieku 78 lat. Polski Związek Lekkiej Atletyki przypomniał, że Andrzej Stalmach jako pierwszy w historii polskiego sportu pokonał granicę 8 metrów w skoku w dal.

Informacja o tym, że Andrzej Stalmach nie żyje pojawiła się na stronie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki we wtorek. Legendarny skoczek w dal zmarł w poniedziałek 14 września. Był wychowankiem klubu Victoria Jaworzno, skąd przeszedł później do Górnika Zabrze. W historii polskiego sportu zapisał się w sierpniu 1968 roku. Wtedy to na zawodach w Chorzowie skoczył na odległość 8,11 metra. Był to pierwszy w historii Polski skok w dal powyżej 8 metrów i rzecz jasna ówczesny rekord naszego kraju.

Bartłomiej Skrzyński nie żyje. Heros, który walczył dla niepełnosprawnych, cierpiał na straszną chorobę

Mikołaj Kubica NIE ŻYJE. Zobacz największe momenty triumfów

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Przez lata Andrzej Stalmach nie miał sobie w Polsce równych. Aż pięć razy zdobył tytuł mistrza kraju. Biało-czerwone barwy reprezentował na najważniejszych imprezach na świecie. W latach 1964 i 1968 brał udział w igrzyskach olimpijskich. Na obu zawodach zajmował ósme miejsca. Największy sukces międzynarodowy osiągnął jednak w hali.

W 1967 roku na europejskich igrzyskach halowych w Pradze wywalczył brązowy medal. Dzisiaj zawody te znane są jako halowe mistrzostwa Europy.