Joanna Fiodorow

Autor: Paweł Skraba/Super Express Joanna Fiodorow, dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw Europy (2014 i 2018)

Złote Kolce dla Fiodorow i Lewandowskiego

2019-11-17 14:51

Po raz 50. rozstrzygnięty został ranking „Złote Kolce” wyłaniający najlepszych lekkoatletów Polski. Podczas Gali 100-lecia PZLA w Warszawie nagrody Lekkoatlety Roku 2019 odebrali młociarka Joanna Fiodorow (srebro w MŚ w Dausze) i biegacz Marcin Lewandowski (brąz MŚ i złoto halowych ME w biegu na 1500 m). Trenerem roku została Jolanta Kumor, szkoleniowiec młociarza Pawła Fajdka.

Ranking polskich lekkoatletów, który przez długie lata prowadzony był przez katowicki „Sport”, tym razem opracowali „Przegląd Sportowy” i Telewizja Polska.

W klasyfikacji kobiet tradycji stało się zadość o tyle, że triumfatorką została znowu młociarka. W poprzednich dziesięciu edycjach aż 9 raz triumfowała Anita Włodarczyk. Rekordzistka świata (82,98 m) ustanowiła w ten sposób rekord „Złotych Kolców” dystansując Irene Szewińską. W tym roku kontuzja i operacja uniemożliwiły jej odniesienie sukcesu, a życiową formę osiągnęła Joanna Fiodorow.

Z kolei młociarz Paweł Fajdek być może triumfowałby w rankingu zdobywając po raz czwarty tytuł mistrza świata, gdyby nie to, że… jego konkurencja rozgrywana jest wyłącznie latem. Marcin Lewandowski startował, ze znakomitym skutkiem, i w zimie i latem, co pozwoliło mu zgromadzić najwięcej punktów.