Anita Włodarczyk dołożyła w tym roku do swojej kolekcji trzeci złoty medal olimpijski. Wojciech Nowicki, mistrz Europy 2018, po raz pierwszy wywalczył olimpijskie złoto, do którego najbardziej typowany był jego kolega i rywal, Paweł Fajdek.
Kolejne miejsca w klasyfikacji zajęli:
KOBIETY: 2. Maria Andrejczyk (oszczep), 3. Malwina Kopron (młot), 4. Justyna Święty-Ersetic (400 i 4x400 m), 5. Natalia Kaczmarek (400 i 4x400 m);
MĘŻCZYŹNI: 2. Dawid Tomala (chód 50 km), 3. Paweł Fajdek (Młot), 4. Patryk Dobek (800 m), 5. Kajetan Duszyński (4x400 m).
Anita Włodarczyk jest niedościgniona kolekcjonerką Złotych Kolców, mimo że jako miotaczka kolców w swojej specjalności nie używa. W historycznym zestawieniu plasują się za nią Irena Szewińska i Robert Korzeniowski – obydwoje jako siedmiokrotni triumfatorzy.
Podczas wieczoru w Warszawie PZLA pożegnało także troje kończących karierę wybitnych zawodników: mistrzów świata Piotra Małachowskiego (dysk) i Kamilę Lićwinko (wzwyż) oraz wicemistrzynie świata Joanne Fiodorow (młot).
Odkryciem roku uznano Kornelię Lesiewicz, mistrzynie Europy i wicemistrzynię świata juniorów w biegu na 400 m oraz brązową medalistkę halowych ME seniorów na 4x400 m.
Statuetkę dla trenera roku odebrał Grzegorz Tomala, ojciec mistrza olimpijskiego w chodzie, Dawida.
Paralekkoatletą roku 2021 została Róża Kozakowska, mistrzyni paraolimpijska w rzucie maczugą i wicemistrzyni w pchnięciu kulą.
Nagroda Złote Kolce, wymyślona przez red. Andrzeja Gowarzewskiego z katowickiego dziennika „Sport”, przyznawana jest od roku 1970. „Sport” przestał być jej fundatorem, klasyfikację prowadzi teraz PZLA, a gospodarzem gali jest Telewizja Polska.