Grupa H: Polska-Kolumbia 0:3. Yerry Mina

i

Autor: AP Photo/Sergei Grits Yerry Mina (C) strzela bramkę podczas meczu Polska-Kolumbia 0:3 w grupie H mistrzostwa świata w Rosji

Lekarze z Zabrza ostrzegają i apelują o rozsądne kibicowanie: Mecz polskiej kadry może zabić!

2018-07-13 10:54

Dla kibica mecz ukochanej reprezentacji to silne przeżycie emocjonalne. Dostarcza mnóstwo wzruszeń, ale – jak się okazuje – może też być śmiertelnie niebezpieczne. Z badań przeprowadzonych przez lekarzy z Zabrza wynika, że transmisja na żywo ważnego wydarzenia sportowego może powodować zwiększenie liczby zgonów, a głównym „wrogiem” kibica jest zawał serca.


Od lat w różnych krajach prowadzone były badania jak ważny mecz wpływa na zdrowie kibiców. W wielu przypadkach okazywało się, że wielkie wydarzenie piłkarskie wywołuje tak duże emocje, że w danym momencie zwiększa liczbę zawałów, a nawet zgonów w danej populacji. Najbardziej jaskrawym przykładem jest spotkanie Francja – Holandia, w ćwierćfinale EURO 1996, zakończone zwycięstwem Francuzów w karnych 5:4. Holendrzy tak się denerwowali tym meczem, że nastąpił u nich wtedy 51% wzrost śmiertelności u mężczyzn z przyczyn naczyniowo – sercowych.

W Polsce jako pierwsi takie unikatowe badania wykonali lekarze z Zabrza, doktor Piotr Desperak i profesor Mariusz Gąsior, autorzy opracowania „Kardiologiczne zagrożenia dla kibiców – gdy emocje sięgają zenitu”. Zebrali dane dotyczące populacji śląskiej, sprawdzając jakie przełożenie na zdrowie mieszkańców tego regionu miały najważniejsze wydarzenia sportowe.

Kardiologiczne zagrożenia dla kibiców

i

Autor: lek. Piotr Desperak, prof. Mariusz Gąsior Zagraniczne badania pokazują jak groźne dla zdrowia kibiców bywają ważne wydarzenia sportowe

Pod uwagę wzięto 75 transmisji z lat 2006-2016, z minimalną oglądalnością 5 mln widzów. Okazało się, że ryzyko zgonów w dniu ważnego wydarzenia na terenie Śląska rosło o 6%, a w dniu pomeczowym o 4%. Problem dotyczy głównie mężczyzn, którzy są głównymi odbiorcami emocji sportowych. Wśród nich ryzyko zgonów w dniu meczowym rosło o 11%, a przy dramatycznym przebiegu spotkania aż o 23% (na drugi dzień +7%). Najgorszy był remis, spotkanie na styku powodowało wzrost ryzyka umieralności aż o 25% (na drugi dzień +15%).

Dlaczego tak się dzieje? Emocje jako czynnik podnoszący ryzyko to jedna sprawa, ale zachowanie kibiców również ma znaczenie, dlatego śląscy lekarze przygotowali poradnik dostępny na facebooku i twitterze pod hashtagiem #kibicujzsercem na mistrzostwa świata w Rosji jak bezpiecznie kibicować, aby ograniczyć ryzyko zdarzeń naczyniowo-sercowych.

Kardiologiczne zagrożenia dla kibiców

i

Autor: lek. Piotr Desperak, prof. Mariusz Gąsior Wyniki jednoznacznie wskazują, że duże, emocjonujące wydarzenie sportowe, może mieć poważny wpływ na stan zdrowia kibica

Najważniejsze, aby unikać dużego wysiłku fizycznego w trakcie meczu, zaprzestać lub zmniejszyć liczbę wypalanych papierosów, ograniczyć spożywanie alkoholu, zwłaszcza przy okazji emocjonujących spotkań, unikać ciężkostrawnych posiłków w dniu meczu i pamiętać o stale zażywanych lekach.

Nikt nie da gwarancji, że… wynik ukochanego zespołu będzie korzystny, ale przestrzeganie tych zasad zmniejsza ryzyko zgonu, zawału serca, udaru mózgu czy migotania przedsionków. Dlatego tak ważne jest kibicowanie (z) sercem i… nieczekanie do końca transmisji, gdy coś zaczyna być nie tak ze zdrowiem w trakcie meczu. Bo tylko szybkie wezwanie pomocy może w takiej sytuacji uratować życie…

Najnowsze