Piłka nożna

i

Autor: Cyfrasport

Otrzymał już wezwanie

Była gwiazda reprezentacji Rosji trafi na wojnę na Ukrainie i chwyci za broń? Ma zostać wcielony do armii

2022-09-28 20:24

W Rosji trwa aktualnie akcja mobilizacyjna, która jest szeroko krytykowana nie tylko za granicą, ale i wewnątrz państwa rosyjskiego. Tamtejszy rząd podjął decyzję i wzmocnieniu sił wojskowych do walki z Ukrainą, wcielając do armii obywateli spełniających odgórnie przyjęte kryteria. Jedną z takich osób jest były znakomity piłkarz rosyjski, Dinijar Bilaletdinow. Mimo wszystko jest to jednak zaskoczenie, 37-latek… przekracza bowiem dopuszczalny próg wiekowy.

Rosyjska mobilizacja

Rozwój wypadków podczas wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą sprawił, że pierwsze z tych państw zdecydowało się wprowadzić akcję mobilizacyjną, w myśl której do armii zostaną wcieleni obywatel spełniający odgórnie przyjęte kryteria. Postawa rosyjskiego rządu jest zresztą mocno krytykowana nie tylko zagranicą, ale i wśród mieszkańców państwa. Zadecydowano bowiem o wzmocnieniu sił wojskowych, a obowiązkiem odbycia służby zostali objęci szeregowi i oficerowie do 35. roku życia.

Były reprezentant chwyci za broń?

Jedną z takich osób jest Dinijar Bilaletdinow, który w latach 2005-2012 rozegrał w barwach piłkarskiej reprezentacji Rosji 46 spotkań. Co ciekawe, w teorii taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Były piłkarz m.in. Lokomotiwu Moskwa czy Evertonu w lutym skończy 38 lat, przekracza zatem dopuszczalny próg wiekowy. - Dinijar otrzymał wezwanie. Trudno mówić o emocjach, bo on w zasadzie nie służył, choć odbywał służbę wojskową, ale była ona specyficzna, nastawiona na sport. To było 19 lat temu. Więc tak, złożył przysięgę, ale służył w sekcji sportowej – wyznał ojciec byłego piłkarza, Rinat.

Doszło do pomyłki?

Rinat Bilaletdinow także ma świadomość tego, że jego syn nie spełnia narzuconych kryteriów. - Ustawa mówi, żeby powoływać ludzi do 35. roku życia, a on ma 37, więc mamy tu nieścisłość. Dowie się, czy to właściwe wezwanie, czy też zostało wysłane zbyt wcześnie. Wszystko może się zdarzyć. Jeśli była ogólna mobilizacja, to nie trzeba zadawać pytań. Ale jak dotąd prezydent ustanowił częściową mobilizację. Wszystko powinno odbywać się zgodnIe z prawem - zauważa.

Dinijar Bilaletdinow - sylwetka piłkarza

Dinijar Bilaletdinow jest wychowankiem Lokomotiwu Moskwa, w barwach którego w latach 2004-2009 zanotował 150 występów w pierwszym zespole. W kolejnych latach reprezentował również barwy takich klubów jak Everton, Spartak Moskwa, Anżi Machaczkała, Torpedo Moskwa, Rubin Kazań oraz litewskiego FK Riteriai, gdzie w 2019 roku zakończył sportową karierę. 37-latek ma na swoim koncie także 46 występów w reprezentacji Rosji, dla której strzelił 6 goli.

Sonda
Czy Rosja powinna zostać przywrócona do rozgrywek międzynarodowych?
Jan Tomaszewski grzmi po porażce Polaków: Krew mnie zalewa
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze