Łukasz Gutkowski

Autor: Łukasz Gutkowski/Instagram

Dwa złote medale zdobył na wakacjach. Pięcioboista Łukasz Gutkowski podwójnym mistrzem świata

2022-09-26 12:29

Zdążyliśmy już nieco zapomnieć o sukcesach polskich specjalistów pięcioboju nowoczesnego. O tym, że polska moc nie osłabła, przypomniał 24-letni Łukasz Gutkowski z warszawskiej CWKS Legia. Zdobył dwa złote medale w mistrzostwach świata w konkurencji biegu ze strzelaniem.

Konkurencja ta (ang. laser run) kończy zmagania w pięcioboju. Obejmuje bieg przełajowy na 3200 m z czterema seriami strzelania z pistoletu laserowego. W europejskim czempionacie rozegranym w Lizbonie Łukasz Gutkowski zwyciężył zarówno w rywalizacji indywidualnej mężczyzn, jak w sztafecie mieszanej wraz z 23-letnią Wktorią Wierzbą (Ósemka Starogard Gdański)

W biegu indywidualnym legionista uzyskał czas 10.25,10 min. wyprzedzając o kilkanaście sekund Litwinów Titasa Puronasa i Pauliusa Vagnoriusa. W sztafecie polski duet laser run osiągnął czas 12.46,90 min, o 4 sekundy przed francuską parą Celie Lesnard - Florian Gerbe.

Łukasz Gutkowski medale ME i MŚ w pięcioboju zdobywał w latach 2018 i 2019, w kategorii młodzieżowców (do lat 23). W ubiegłym roku zajął 12. miejsce w igrzyskach olimpijskich w Tokio. W połowie września br. był czwarty w ME na Węgrzech. A po nich wcale nie myślał o starcie w biegu ze strzelaniem ME w Lizbonie...

- Zakończyłem sezon tydzień wcześniej, po mistrzostwach Europy. Nie wiedziałem, dokąd pojechać na wakacje.Ale spostrzegłem, że Lizbona gościć będzie mistrzostwa świata w laser run i pomyślałem: „OK, jedźmy i róbmy to dla przyjemności” – wyjawił po zawodach. - A teraz jestem złotym medalistą! Jestem bardzo szczęśliwy.

I tak oto przypadkiem w jego dorobku pojawiły się dwa złote medale MŚ seniorów. Teraz najważniejszym celem staną się igrzyska olimpijskie 2024. A droga do nich wiedzie głównie przez mistrzostwa Europy 2023, które będą najważniejszą imprezą kwalifikacyjną w Europie.