Andrew Hoy

i

Autor: East News

IO Tokio 2020: Ten olimpijczyk ma 62 lata!

2021-07-13 13:28

Kto powiedział, że w największych sportowych zawodach czterolecia muszą występować jedynie młodzi ludzie? O tym, że tak nie jest, świadczy przykład olimpijczyka z Tokio. Andrew Hoy, 62-letni Australijczyk, który wystartuje we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, będzie najstarszym uczestnikiem letnich igrzysk olimpijskich. Od najmłodszych zawodniczek - Japonki Kokony Hiraki i Syryjki Hend Zazy jest starszy o pół wieku.

Igrzyska w Tokio będą dla Australijczyka już ósmym olimpijskim startem. Na drugim biegunie, najmłodszych olimpijczyków są 12-latki: Syryjka Hend Zaza, która wystąpi w rywalizacji tenisistek stołowych oraz japońska skateboardzistka Kokona Hiraki (13. urodziny będzie obchodzić w sierpniu, ale po zakończeniu olimpiady). Niewiele starsza od obydwu jest inna przedstawicielka debiutującego na igrzyskach skateboardingu – Sky Brown, która właśnie skończyła 13 lat. Urodzona w Japonii sportsmenka będzie reprezentować Wielką Brytanię i stanie się najmłodszą w historii olimpijką z tego kraju.

Aleksandra Mirosław zapowiada walkę o medal na Igrzyskach Olimpijskich

Hoy zadebiutował w igrzyskach w 1984 roku w Los Angeles. Ma w dorobku trzy złote medale w konkursie drużynowym WKKW (Barcelona 1992, Atlanta 1992 i Sydney 2000). W Australii, przed własną publicznością, wywalczył również srebro indywidualnie. Tyle samo do olimpijskiego licznika startów będzie mogła dopisać w Tokio gimnastyczka z Uzbekistanu Oksana Czusowitina, która w czerwcu obchodziła 46-urodziny. Zostanie najstarszą olimpijką w historii tej dyscypliny, w której średnia wieku startujących jest niższa niż 20 lat.

Wiemy kto będzie chorążym reprezentacji Polski na otwarciu IO Tokio 2020. Zaskakująca decyzja!

Czusowitina już w Rio de Janeiro w 2016 r. zapisała się na kartach historii jako najstarsza gimnastyczka, a teraz wyśrubuje rekord. W dorobku ma dwa medale – złoto zdobyte z drużyną Wspólnoty Niepodległych Państw w wieloboju w 1992 r. w Barcelonie i srebro w skoku z Pekinu (2008). Po igrzyskach w Tokio zakończy karierę i chce się poświęcić szkoleniu dzieci i młodzieży w Uzbekistanie. Przez siedem lat reprezentowała Niemcy (przeniosła się tam w związku z poważną chorobą syna), a od 2013 roku ponownie startuje dla Uzbekistanu.

Szanse medalowe Polaków w IO Tokio 2020. Dobra prognoza, dużo złota!

Dodajmy, że najstarszym uczestnikiem igrzysk w reprezentacji Polski jest łucznik Sławomir Napłoszek, który w trakcie imprezy będzie obchodził 53. urodziny. Brał udział już w igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku. Po 29 latach wraca na areny olimpijskie.

QUIZ o igrzyskach olimpijskich. Myślisz, że zdasz? Przekonajmy się

Pytanie 1 z 10
Gdzie miały się odbyć igrzyska olimpijskie w 2020 roku?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze