IO Tokio 2020: Ten olimpijczyk ma 62 lata!

2021-07-13 13:28
Andrew Hoy
Autor: East News

Kto powiedział, że w największych sportowych zawodach czterolecia muszą występować jedynie młodzi ludzie? O tym, że tak nie jest, świadczy przykład olimpijczyka z Tokio. Andrew Hoy, 62-letni Australijczyk, który wystartuje we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, będzie najstarszym uczestnikiem letnich igrzysk olimpijskich. Od najmłodszych zawodniczek - Japonki Kokony Hiraki i Syryjki Hend Zazy jest starszy o pół wieku.

Igrzyska w Tokio będą dla Australijczyka już ósmym olimpijskim startem. Na drugim biegunie, najmłodszych olimpijczyków są 12-latki: Syryjka Hend Zaza, która wystąpi w rywalizacji tenisistek stołowych oraz japońska skateboardzistka Kokona Hiraki (13. urodziny będzie obchodzić w sierpniu, ale po zakończeniu olimpiady). Niewiele starsza od obydwu jest inna przedstawicielka debiutującego na igrzyskach skateboardingu – Sky Brown, która właśnie skończyła 13 lat. Urodzona w Japonii sportsmenka będzie reprezentować Wielką Brytanię i stanie się najmłodszą w historii olimpijką z tego kraju.

Aleksandra Mirosław zapowiada walkę o medal na Igrzyskach Olimpijskich

Hoy zadebiutował w igrzyskach w 1984 roku w Los Angeles. Ma w dorobku trzy złote medale w konkursie drużynowym WKKW (Barcelona 1992, Atlanta 1992 i Sydney 2000). W Australii, przed własną publicznością, wywalczył również srebro indywidualnie. Tyle samo do olimpijskiego licznika startów będzie mogła dopisać w Tokio gimnastyczka z Uzbekistanu Oksana Czusowitina, która w czerwcu obchodziła 46-urodziny. Zostanie najstarszą olimpijką w historii tej dyscypliny, w której średnia wieku startujących jest niższa niż 20 lat.

Wiemy kto będzie chorążym reprezentacji Polski na otwarciu IO Tokio 2020. Zaskakująca decyzja!

Czusowitina już w Rio de Janeiro w 2016 r. zapisała się na kartach historii jako najstarsza gimnastyczka, a teraz wyśrubuje rekord. W dorobku ma dwa medale – złoto zdobyte z drużyną Wspólnoty Niepodległych Państw w wieloboju w 1992 r. w Barcelonie i srebro w skoku z Pekinu (2008). Po igrzyskach w Tokio zakończy karierę i chce się poświęcić szkoleniu dzieci i młodzieży w Uzbekistanie. Przez siedem lat reprezentowała Niemcy (przeniosła się tam w związku z poważną chorobą syna), a od 2013 roku ponownie startuje dla Uzbekistanu.

Szanse medalowe Polaków w IO Tokio 2020. Dobra prognoza, dużo złota!

Dodajmy, że najstarszym uczestnikiem igrzysk w reprezentacji Polski jest łucznik Sławomir Napłoszek, który w trakcie imprezy będzie obchodził 53. urodziny. Brał udział już w igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku. Po 29 latach wraca na areny olimpijskie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE