Agata Barwińska na regatach w Australii

i

Autor: PZŻ/arch organizatora regat

Moc polskich żagli. Wielki sukces w regatach w Hyeres

2022-05-01 21:46

Dużą moc pokazali polscy żeglarze dwa lata przed igrzyskami olimpijskimi 2024. U wybrzeży śródziemnomorskiego portu Hyeres odnieśli dwa zwycięstwa i dodali do tego drugie miejsce w bardzo prestiżowych regatach Francuski Tydzień Olimpijski. I to wszystko w klasach olimpijskich. Sukces cieszy szczególnie, bowiem rywalizacja o medale igrzysk 2024 rozegra się także na Morzu Śródziemnym - w Marsylii.

Od pierwszego dnia do samego końca liderami w swoich klasach byli Agata Barwińska w klasie ILCA 6 (dawny Laser Radial) oraz załoga Dominik Buksak - Szymon Wierzbicki w klasie 49er.

Barwińska, żeglarka MOS Iława, aktualna wicemistrzyni świata i mistrzyni Europy, wygrała tylko jeden z 10 wyścigów, ale uzyskała dużą przewagę punktową nad Francuzkami Barrue i Cerverą.

8/12/2021   DCH  Porzuciła taniec dla żeglarstwa. Agata Barwińska wpłynęła na podium MŚ

Z kolei Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Wierzbicki (AZS Poznań) byli najszybsi w czterech z 16 startów. Z dorobkiem 66 pkt wyprzedzili załogi Snow - Agnese z USA (93 pkt) i Fischer - Fequin z Francji (94). To juz trzecie ich zwycięstwo w tym roku - poprzednio wygrali regaty w Portugalii i na Majorce.

W wyścigu medalowym klasy 49er z udziałem 10 najlepszych załóg wystartowały jeszcze dwa polskie teamy. Na miejscu 8 regaty zakończyli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch, a miejsce 9 zajęli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki. - Przez całe regaty zachowywaliśmy spokój, byliśmy świadomi naszych umiejętności. Podejmowaliśmy dobre decyzje, słuchaliśmy trenera. Cieszy nas to, że potrafiliśmy wyjść obronną ręką z trudnych sytuacji, gdy musieliśmy odrabiać straty do rywali - powiedzieli Dominik i Szymon. - Wiele emocji i przyjemności dostarczyła nam rywalizacja z polskimi załogami z 49er Team Polska. Jesteśmy dumni z faktu, że polskie załogi to ścisła światowa czołówka, a wspólne treningi podnoszą poziom wszystkich polskich załóg. Teraz przed nami treningi na akwenie olimpijskim w Marsylii.

W nowej, windsurfingowej klasie olimpijskiej iQFoil (deska z żaglem i tzw. hydroskrzydłem pod spodem) Maja Dziarnowska (SKŻ Sopot) wygrała dwa z 15 wyścigów. Najlepsza była Francuzka Helene Noesmen - 12 pkt, a Polka z dorobkiem 36 pkt wyprzedziła w klasyfikacji generalnej kolejną Francuzkę, Dolphine Cousin - 53 pkt.Do nowej deski, która przez większość czasu pozostaje ponad wodą i zamienia żeglowanie w latanie po wodzie, nie zdołała sie jeszcze przyzwyczaić była mistrzyni świata w deskarskiej klasie RS:X, Zofia Klepacka. W Hyeres zajęła 23. lokatę nie wchodząc w żadnym ze startów do czołowej dziesiątki. Podobne trudności ma eks-mistrz świata w klasie RS:X i weteran windsurfingu, Piotr Myszka (41 l.). Zajął we Francji 34. miejsce. Znacznie lepiej wiodło sie jego młodszym kolegom, Maciejowi Rutkowskiemu i Kamilowi Manowieckiemu - 4. i 5. miejsce.

Najnowsze