Pfizer zaszczepi olimpijczyków na całym świecie. MKOl podpisał umowę z producentem

2021-05-06 17:17 Dariusz Chrabalowski
Koronawirus. Skuteczność szczepionki Pfizer coraz mniejsza! Będzie kolejny zastrzyk?
Autor: x3/cc0/Pixabay.com Skuteczność szczepionki Pfizer coraz mniejsza - powiedział szef firmy BioNTech Ugur Sahin, jej producenta. Z badań wynika, że po 6 miesiącach od jej podania odporność organizmu na koronawirusa spada z 95 do 91 procent

Twórcy szczepionki Pfizer COVID-19 są gotowi przekazać dodatkowe dawki sportowcom, którzy będą uczestniczyć w tegorocznych igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio. Firmy Pfizer i BioNTech podpisały umowę z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim. Pomimo protestów japońskiego społeczeństwa szansa na przeprowadzenie tych wielkich imprez rosnie.

Nie jest jeszcze jasne, ile dawek zostanie zaoferowanych olimpijczykom, ale mają one stanowić dodatek do planowanej już puli dostaw na całym świecie, uzgadnianej z władzami danego kraju. Dla uczestników igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich szczepienia nie będą obowiązkowe, ale oczekuje się, że „znaczna liczba” utrzyma szczepionkę przed imprezą. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski ujawnił w zeszłym tygodniu, że co najmniej 60 procent niepełnosprawnych sportowców zostanie w pełni zaszczepionych przed imprezą.

- Ta oferta szczepionki jest kolejnym narzędziem, by (...) uczynić igrzyska (...) bezpiecznymi dla wszystkich uczestników oraz okazać solidarność z naszymi japońskimi gospodarzami - powiedział prezydent MKOl Thomas Bach. - Zapraszamy sportowców i delegacje uczestniczące w nadchodzących igrzyskach, aby dawali przykład i przyjmowali szczepionkę tam, gdzie jest to możliwe. Przyjmując szczepionkę mogą wysłać mocny przekaz, że szczepienie to nie tylko kwestia zdrowia własnego, ale także solidarności i dbałości o dobro innych.

Thomas Bach
Autor: East News Thomas Bach

Podpisanie umowy nastąpiło po wydaniu przez organizatorów szeregu ograniczeń, których uczestnicy muszą przestrzegać podczas igrzysk. Będą oni musieli przejść dwa testy na COVID-19 w ciągu 96 godzin przed przylotem do Japonii. Codziennie będą testowani na miejscu. Wizyty w restauracjach i barach są zakazane. Ponadto zaleca się, by uczestnicy zawodów przybywali nie wcześniej niż pięć dni przed rozegraniem ich konkurencji i by wyjechali nie później niż dwa dni po starcie. Osoby, które złamią zasady, mogą zostać pozbawione akredytacji.

* Wskaźnik zaszczepienia liczącego 128 milionów obywateli społeczeństwa Japonii jest znacznie niższy niż w np. Polsce. W kraju będącym trzecią potęgą gospodarczą świata zaszczepiono niewiele ponad półtora miliona osób, w tym mniej niż 900 tysięcy dwiema dawkami. A wynika to z powodów biurokratycznych i nadmiernej ostrożności, która wymaga ponownego przetestowania tych specyfików w Japonii, mimo że przetestowane już zostały za granicą.

PAP, MŻ   Międzynarodowy Komitet Olimpijski dostał petycję, i to z Japonii: Odwołajcie te igrzyska!  https://sport.se.pl/pozostale/miedzynarodowy-komitet-olimpijski-dostal-petycje-i-to-z-japonii-odwolajcie-te-igrzyska-aa-fSs3-h1ek-Xn7y.html?preview=Ec1h38KmOa1sh/jL7Wo9u2vgxLSYAyuiSkrNpqzn9AE%3D

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze