Polscy pływacy chcą wrócić z medalem z MŚ. Mamy kandydatkę na podium

2022-06-17 18:51
Katarzyna Wasick
Autor: Paweł Skraba Katarzyna Wasick

W sobotę 18 czerwca w Budapeszcie rozpoczynają się mistrzostwa świata w pływaniu. W trwającej tydzień imprezie weźmie udział dwanaścioro reprezentantów Polski. Polacy chcą zatrzeć złe wrażenie z mistrzostw sprzed 3 lat, kiedy to ze światowego czempionatu nie przywieźli żadnego krążka. Największą nadzieją na polskie podium jest Katarzyna Wasick, specjalistka od sprinterskiego dystansu 50 m stylem dowolnym.

Przypomnijmy, że Wasick to piąta zawodniczka igrzysk olimpijskich w Tokio w tej konkurencji. – Kasia zadomowiła się w światowej czołówce i pokazała, że stać ją na walkę o najwyższe cele. W ubiegłym roku zdobywała medale mistrzostw świata i Europy na krótkiej pływalni, była w finale igrzysk olimpijskich. Ostatnio też prezentuje równą, bardzo dobrą formę. W sprinterskich wyścigach o sukcesie decydują detale. Jeżeli jednak wszystko pójdzie po myśli Kasi, to znów może znaleźć się wysoko – powiedziała prezes Polskiego Związku Pływackiego Otylia Jędrzejczak, cytowana przez stronę internetową PZP. Dla słynnej przed laty pływaczki, mistrzyni olimpijskiej z 2004 r., będą to pierwsze MŚ na 50-metrowym basenie w roli działaczki.

Kawęcki zdobył tytuł mistrza świata, ale… nie jest do końca zadowolony. „Mam niedosyt” [WIDEO]

Katarzyna Wasick powalczy o medal MŚ w pływaniu

– Kwalifikację wywalczyło łącznie 12 zawodników: 3 kobiety i 9 mężczyzn. To mieszanka młodości i doświadczenia. W kadrze są na przykład Radosław Kawęcki i Konrad Czerniak, dla których będą to siódme mistrzostwa świata na długiej pływalni w karierze. Z drugiej strony Dawid Wiekiera czy Paweł Smoliński zadebiutują na wielkiej międzynarodowej imprezie – mówi Otylia Jędrzejczak.

Związek zapłaci pływakom usuniętym z Tokio! Jest porozumienie

Oprócz Wasick w zawodach kobiet wystartują także Laura Bernat (200 m stylem grzbietowym) oraz Paulina Peda (50 i 100 m stylem grzbietowym). Mężczyzn zakwalifikowało się dziewięciu.

Reprezentacja Polski na mistrzostwa świata w pływaniu w Budapeszcie 2022

Laura Bernat (200 m stylem grzbietowym)

Krzysztof Chmielewski (1500 m stylem dowolnym, 200 m stylem motylkowym)

Konrad Czerniak (50 m stylem dowolnym, 50 m stylem motylkowym)

Paweł Juraszek (50 m stylem dowolnym)

Radosław Kawęcki (200 m stylem grzbietowym)

Jakub Majerski (100 m stylem motylkowym)

Ksawery Masiuk (50 i 100 m stylem grzbietowym)

Paulina Peda (50 i 100 m stylem grzbietowym)

Tomasz Polewka (50 m stylem grzbietowym)

Paweł Smoliński (50 m stylem motylkowym)

Katarzyna Wasick (50 m stylem dowolnym)

Dawid Wiekiera (100 i 200 m stylem klasycznym)

– Młodzi naciskają na starszych. Wielu zawodników płynnie przeszło z kategorii juniorskiej do seniorskiej, ale mamy też takich, którzy ciągle są juniorami i będą startować i tu i tu – stwierdza główny trener kadry narodowej, Piotr Gęgotek. – Celem nadrzędnym jest poprawienie rekordów życiowych.

Sonda
Uczęszczasz na zajęcia pływania?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze