Rok 2022 jest dla polskiej szermierki ważny, bo to Rok Jubileuszowy, w którym celebrowane jest 100-lecie powstania Polskiego Związku Szermierczego. Związek został założony wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, kiedy to 28 maja 1922 roku we Lwowie przedstawiciele klubów szermierczych postanowili utworzyć organizację zrzeszającą polskich szermierzy, a pierwsze Walne Zgromadzenie tej organizacji, już właśnie Polskiego Związku Szermierczego, wybrało pierwszy Zarząd, w skład którego wchodzili przedstawiciele pięciu działających wówczas sekcji szermierczych.
Bardzo szybko PZS zyskał uznanie na arenie krajowej i międzynarodowej; jeszcze tego samego roku został przyjęty do Związku Polskich Związków Sportowych w charakterze członka zwyczajnego, a rok później do Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE). Od tego czasu organizacja ta prężnie się rozwijała, zrzeszając coraz więcej klubów oraz zawodniczek i zawodników z całej Polski. Sześć lat później, na igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie (1928) polscy szabliści stali już na podium z brązowym medalem w turnieju drużynowym.
Tak było 10 lat temu
Odznaczenia państwowe przyznane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, przypomnienie największych sukcesów sportowych i uroczysta kolacja pod hasłem "Spotkanie po latach" - tak wyglądały obchody 90-lecia Polskiego Związku Szermierczego (PZS). W Warszawie kilka pokoleń szermierzy świętowało jubileusz jednego z najstarszych polskich związków sportowych. Podczas oficjalnej części obchodów w imieniu prezydenta Komorowskiego jego doradca Jan Lityński wręczył czterem osobom odznaczenia państwowe. "Za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania szermierki oraz za osiągnięcia sportowe" Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali Wojciech Dryla, Adam Krzesiński i Tadeusz Piguła, a Srebrnym Krzyżem Zasługi - Krystyna Rachel-Świrska.Polscy szermierze wywalczyli dotąd 22 medale olimpijskie, w tym cztery złote oraz po dziewięć srebrnych i brązowych. W mistrzostwach świata stanęli na podium 85 razy (17-27-41), a w rywalizacji o prymat na Starym Kontynencie - 70 (16-21-33).Z kolei podczas uroczystej kolacji wiceprezes Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) i szef włoskiego związku Giorgio Scarso wręczył Ryszardowi Parulskiemu okolicznościowy medal dla najwszechstronniejszego zawodnika w 90-letniej historii PZS.
Zgromadzeni w jednym z warszawskich hoteli goście obejrzeli również przygotowany przez TVP 25-minutowy film pt. "Historia szablą pisana", który przypomniał najważniejsze momenty i najbardziej spektakularne sukcesy polskiego fechtunku. PZS powstał w 1922 roku we Lwowie. Od 1945 roku ma siedzibę w Warszawie. Polscy szermierze wywalczyli dotąd 22 medale olimpijskie, w tym cztery złote oraz po dziewięć srebrnych i brązowych. W mistrzostwach świata stanęli na podium 85 razy (17-27-41), a w rywalizacji o prymat na Starym Kontynencie - 70 (16-21-33).
W 100 lecie PZS - Puchar Świata w szpadzie kobiet
Na Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach będzie miało miejsce oficjalne zakończenie kariery przez byłą Mistrzynię Świata w szpadzie kobiet iMinister Sportu Danutę Dmowską - Andrzejuk. Przed uroczystym finałem w turnieju indywidualnym odbędzie się ceremonia zakończenia kariery. Puchar Świata objęty jest patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Puchar Świata w szpadzie
Serdecznie zapraszamy na turniej o Puchar Świata w szpadzie kobiet, które odbędzie się na obiektach AWF w Katowicach (27-29 maja) oraz na konferencję prasową (14.00), dzień wcześniej. Pucharowe zmagania w tym roku pięknie wpisują się w polską historię tej dyscypliny. Sto lat temu, 28 maja 1922 roku we Lwowie powstał Polski Związek Szermierzy.
Turniej o Puchar Świata w szpadzie kobiet, pierwotnie zaplanowany w Soczi, w obliczu rosyjskiej agresji w Ukrainie decyzją Światowej Federacji Szermierczej (FIE) przyznany Polsce, będzie wielkim wydarzeniem sportowym. Weźmie w nim udział 196 zawodniczek z 37 krajów, w tym oczywiście czołowe polskie szpadzistki. Zabraknie jednak Ewy Trzebińskiej, Aleksandry Jareckiej oraz Magdaleny Piekarskiej Twardochel, czyli trzonu naszej drużyny na IO w Tokio (cała trójka spodziewa się dziecka), co oznacza, że szpadzistki wystąpią w składzie, w którym jeszcze nie walczyły. Warto przypomnieć, że Polki wygrały klasyfikację generalną Pucharu Świata w poprzedniej edycji tej imprezy.
Transmisja live z turnieju na kanale YouTube Polskiego Związku Szermierczego, a reportaż z Pucharu Świata w Polsacie Sport i TVP Katowice. Ponadto wszystkie informacje przed i w trakcie turnieju znaleźć można w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram).
PROGRAM PUCHARU ŚWIATA
- 27.05.2022 - Eliminacje Pucharu Świata
- 28.05.2022 - Walki Pucharowe, Finał Turnieju Indywidualnego
- 29.05.2022 - Turniej Drużynowy, Finał Turnieju Drużynowego
W piątek 16 najlepszych szpadzistek ma wolne, nie muszą się kwalifikować do turnieju indywidualnego. Pozostałe 180 walczyć będzie o 48 wolnych miejsc. W sobotę turniej indywidualny, w którym wszystko może się zdarzyć, zdaniem ekspertów nie ma żelaznej faworytki, każda z czołowej „16” jest w stanie wygrać. W niedzielę do turnieju drużynowego przystąpi 19 zespołów, w tym Polki rozstawione z nr 2. Z „jedynką” rozstawiona Korea Płd.
Na igrzyskach w Tokio Polki, mistrzynie Europy, które były kandydatkami do medalu (nawet złotego, były przecież drugą drużyną rankingu światowego) w turnieju drużynowym przegrały w 1/4 z Estonią (rozstawioną z nr 7, która ostatecznie stanęła na najwyższym stopniu olimpijskiego podium, a w meczu o piąte miejsce przegrały z USA i zajęły 6 miejsce. Niestety turniej indywidualny też nie przyniósł sukcesu, choć każda z Polek stawała przecież na podium Pucharu Świata, a Ewa Trzebińska to wicemistrzyni świata.
Ostatni turniej Pucharu Świata w Dubaju został przerwany z powodu śmierci głowy państwa, prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich.