Bartłomiej Bonk

Autor: Instagram/bartlomiej.bonk Bartłomiej Bonk

Sprawiedliwość po ośmiu latach. Srebrny medal olimpijski dla Bartłomieja Bonka

2020-11-30 16:32

MKOl oficjalnie potwierdził: Bartłomiej Bonk awansuje z trzeciego na drugie miejsce w klasyfikacji igrzysk olimpijskich 2012 w Londynie. Polski sztangista wiedział o tej zmianie od grudnia ub. roku. Trwało jednak jeszcze postępowanie zatwierdzające. Teraz polski dorobek medalowy wzbogacił się.

Zmieniona została klasyfikacja w czterech konkurencjach: trzech w podnoszeniu ciężarów i jednej w kolarstwie torowym. To efekt ponownej analizy próbek antydopingowych pobranych podczas igrzysk, przebadanych później udoskonalonymi metodami.

W rywalizacji sztangistów w kategorii 105 kg zdyskwalifikowani za doping zostali: zwycięzca, Ukrainiec Ołeksij Torochtij oraz Uzbek Rusłan Nurudinow, który zajął 4. miejsce. Obecnie podium przedstawia się następująco: 1. Navab Nasirshelal (Iran), 2. Bartłomiej Bonk, 3. Iwan Jefremow (Uzbekistan).

Dorobek Polski w igrzyskach 2012 obejmuje teraz 3 medale złote, 2 srebrne i 6 brązowych (pierwotnie było 10 medali: 2 – 2 – 6). Z drugie na pierwszą lokatę awansowała Anita Włodarczyk w rzucie młotem, a z trzeciej na druga Bartłomiej Bonk. Hiperparadoksem jest brązowy medal sztangisty Tomasza Zielińskiego w kat. 94 kg: zajął 9. lokate, a awansował na trzecią po serii dyskwalifikacji rywali. Cztery lata później sam wpadł na dopingu nandrolonem, podobnie jak jego starszy brat Adrian, który zdobył złoto w Londynie.