Igrzyska olimpijskie, Rosja, flaga olimpijska

i

Autor: AP Kółka olimpijskie i flaga Rosji

Kontrowersyjna decyzja

Stało się! Ta federacja sportowa nie widzi nic niewłaściwego w dopuszczeniu Rosjan i Białorusinów do rywalizacji

2023-11-20 12:58

Ta informacja może niemile zaskoczyć wielu miłośników sportu. Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) poinformowała, że wyraziła zgodę, aby Rosjanie i Białorusini rywalizowali w zawodach pod jej egidą jako neutralni sportowcy. Zatwierdzenie tej decyzji ma nastąpić w grudniu po przedstawieniu zarządowi FEI podczas telekonferencji w grudniu 2023 roku.

Zarząd FEI podczas posiedzenia w Meksyku dostosował swoje stanowisko do rekomendacji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który od kilku miesięcy nalegał, aby federacje międzynarodowe rozważyły ponowne dopuszczenie sportowców rosyjskich i białoruskich do zawodów międzynarodowych pod pewnymi warunkami. Dodatkowo federacja jeździecka odnotowała, że od czasu wprowadzenia ponad 18 miesięcy temu sankcji sytuacja w innych dyscyplinach sportu uległa zmianie i rosyjscy i białoruscy sportowcy indywidualni stopniowo wznawiają udział w rywalizacji międzynarodowej jako neutralni obok zawodników ukraińskich, bez znaczących zakłóceń.

Rosja zrobi swoje igrzyska, to ma być konkurencja dla IO 2024 w Paryżu. MKOl: Nie bierzcie w nich udziału!

MKOl złagodził stanowisko

MKOl początkowo wezwał do całkowitego zakazu startów rosyjskich i białoruskich sportowców po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę w lutym 2022 roku. Po ponad roku, 28 marca, MKOl złagodził jednak swoje stanowisko wobec Rosji i pomagającej jej Białorusi.

Dwa strzały w głowę, jeden w serce. Kobieta z zimną krwią zabiła zawodową kolarkę. Właśnie usłyszała wyrok

Prezydent MKOl Thomas Bach podkreślił jednak, że nie podjęto żadnej wiążącej decyzji w sprawie igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku i to od poszczególnych związków sportowych zależy, czy przyjmą ich zalecenia. Kwalifikacje olimpijskie w wielu dyscyplinach od dawna już trwają.

W niektórych dyscyplinach sportu, np. szermierce, tenisie stołowym, taekwondo, boksie, judo czy zapasach, zezwolono na powrót Rosjan i Białorusinów do rywalizacji. Inne federacje utworzyły panele oceniające neutralność zawodników.

Rok Wojny: Władysław Kozakiewicz
Nasi Partnerzy polecają