To będzie mój rok!

2008-01-20 23:22

Polscy piłkarze ręczni są już w drugiej rundzie mistrzostw Europy. Nie byłoby tego awansu, gdyby nie kapitan naszej reprezentacji.

W meczu z Chorwacją nie zawiedli tylko Mariusz Jurasik i on. Słoweńcom rzucił kilka bardzo ważnych bramek. W spotkaniu z Czechami uporządkował grę i poprowadził kolegów do zwycięstwa. Podczas norweskich ME Grzegorz Tkaczyk (28 l.) udowadnia, że nieprzypadkowo jest kapitanem drużyny narodowej.

Za stary i za poważny

Dziś w mistrzostwach dzień przerwy, a już od wtorku podopiecznych Bogdana Wenty czeka walka o awans do półfinału. Porażka z Chorwacją mocno naszą sytuację skomplikowała, ale nikt z polskiej ekipy nie wycofuje się ze złożonych przed turniejem deklaracji.

- Jestem za stary i za poważny, za długo gram w piłkę ręczną, żeby nastawiać się na walkę o piąte miejsce - jasno stawia sprawę Tkaczyk. Cel jest niezmienny: złoty medal i bezpośredni awans do igrzysk. Na szczęście nie jest to jedyna droga do Pekinu.

- Jeśli, odpukać, nie uda nam się wygrać w Norwegii, to ciągle zostaje nam turniej kwalifikacyjny do igrzysk - przypomina Tkaczyk. - Wszystko wskazuje na to, że odbędzie się w Polsce i uważam, że w takiej imprezie nie powinniśmy mieć problemów - uspokaja kibiców.

Szczyt przez cały sezon

Występ w igrzyskach olimpijskich byłby dla wychowanka Warszawianki spełnieniem marzeń. Tkaczyk nie obawia się nawet konieczności przygotowania dwóch szczytów formy w trakcie jednego sezonu.

- Dwa szczyty to są potrzebne w reprezentacji, a jak się doliczy mecze w klubie, to się okaże, że szczyt trzeba mieć przez cały sezon - spokojnie wyjaśnia rozgrywający Rhein-Neckar Loewen. Do klubu z Mannheim Grzegorz trafił kilka tygodni temu, po pięciu latach spędzonych w Magdeburgu.

Rozstanie z poprzednim pracodawcą nie należało do miłych.

Czas na dziecko

- Sam jestem sobie winien. Powinienem odejść wcześniej. Chciałem zachować się w porządku i potem za to płaciłem - kręci głową Tkaczyk. - Zrobiła się niezdrowa atmosfera... Ale nie wracajmy już do tego - ucina polski szczypiornista, który wszystkie nieprzyjemne sprawy zamknął w minionym roku i w nowy wkroczył z wielkimi nadziejami.

- Tak się to wszystko ułożyło, że 2008 rok może być dla mnie najważniejszy pod każdym względem - zdradza kapitan reprezentacji. - Sportowym, bo wciąż mamy szansę na medal mistrzostw Europy i na udział w igrzyskach. Oraz prywatnym, bo długo staraliśmy się o potomka, ale wreszcie się udało: żona spodziewa się dziecka! - cieszy się Tkaczyk.

Wyniki

Polska - Czechy 33:30

Chorwacja - Słowenia 29:24

tabela gr. A

1. Chorwacja 3 6 91:77

2. Polska 3 4 93:89

3. Słowenia 3 2 85:94

4. Czechy 3 0 88:97

Dalsza droga

W drugiej fazie mistrzostw Chorwacja, Polska i Słowenia utworzą grupę z trzema pierwszymi zespołami grupy B (będą to Norwegowie i dwa zespoły z trójki: Dania, Rosja, Czarnogóra - mecze w tej grupie zakończyły się po zamknięciu tego wydania naszej gazety). Z takiej 6-zespołowej grupy do półfinału awansują dwie najlepsze drużyny. Polakom w tabeli drugiej fazy ME uwzględnia się już porażkę z Chorwacją i zwycięstwo ze Słowenią.

se.pl
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze