– Uwielbiam tu startować, wręcz mogę powiedzieć, że kocham Toruń, bo to dla mnie wyjątkowe miejsce. Tu po raz pierwszy pobiłem rekord świata i zapamiętałem ten start na zawsze. To był jeden z najważniejszych momentów w mojej karierze – tak o startach na Kujawach i Pomorzu mówi Armand Duplantis, wielokrotny rekordzista świata w skoku o tyczce.
W Arenie Toruń szczęście nie raz dopisywało także najszybszej Polce. Ewa Swoboda nie ukrywa, że planuje tu zrealizować jeszcze jedno marzenie. - Świetnie byłoby sięgnąć po medal halowych mistrzostw świata, szczególnie tutaj, na Kujawach i Pomorzu, gdzie zawsze mogę liczyć na cudowne wsparcie kibiców - podkreśla sprinterka.
Gwiazdy z pierwszych stron gazet przyjechały do Areny Toruń. Mamy zdjęcia znakomitych kibiców
Doping kibiców czują nie tylko polscy, ale również zagraniczni sportowcy. Włoch Mattia Furlani, lider światowych tabel w skoku w dal, podczas tegorocznego ORLEN Copernicus Cup ustanowił najlepszy wynik sezonu.
- Na Kujawach i Pomorzu jestem pierwszy raz i od razu pokochałem to miejsce. Macie tu wspaniałą publiczność, dla takich ludzi warto bić rekordy! Mam nadzieję, że podczas halowych mistrzostw świata 2026 będę stał tu na podium i słuchał hymnu - deklaruje Mattia Furlani. - Fantastycznie się tu startuje - dodaje Włoch.
Tak silne zakorzenienie lekkiej atletyki na Kujawach i Pomorzu i zaistnienie na stałe w świadomości kibiców to zasługa wielu lat pracy nad budową marki największych imprez lekkoatletycznych na światowym poziomie.
– Dla nas to jest powód do dumy. Lekkoatletyka jest dla nas priorytetem nie tylko w kwestii organizacji zawodów, ale również w zakresie szkolenia kolejnych pokoleń sportowców. Na Kujawach i Pomorzu od wielu lat mocno inwestujemy w sport: w Bydgoszczy gościliśmy uczestników drużynowych mistrzostw Europy, w Toruniu mieliśmy halowe mistrzostwa Europy. Jesteśmy wyjątkowym regionem, który oferuje kibicom najlepsze sportowe emocje podczas największych wydarzeń lekkoatletycznych - podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Zwieńczeniem dotychczasowych organizacyjnych sukcesów Kujaw i Pomorza będą halowe mistrzostwa świata, które odbędą się w Arenie Toruń już w 2026 roku.
- To będzie moment, o którym od dawna marzyliśmy i zrobiliśmy bardzo wiele, by móc gościć najlepszych zawodników świata walczących o medale w hali – dodaje Piotr Całbecki.
Ale nie tylko imprezy międzynarodowe przyciągają kibiców na trybuny Areny Toruń i stadionu im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy, bo regularnie na Kujawach i Pomorzu organizowane są mistrzostwa Polski – od dziesięciu lat wszystkie halowe krajowe mistrzostwa seniorów odbywają się w Toruniu, a Bydgoszcz choćby rok temu gościła jubileuszowe, bo setne mistrzostwa Polski czy Memoriał Ireny Szewińskiej.
Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki podkreśla, że atmosfera w Arenie Toruń jest wyjątkowa i mówią o tym również zawodnicy. – Atmosfera panująca na trybunach Areny Toruń zawsze jest wspaniała i niesie zawodników do osiągania świetnych wyników. Jesteśmy zadowoleni, że ORLEN Copernicus Cup w każdym roku przynosi tyle fantastycznych wrażeń – mówi prezes. – Jestem dumny z tego, co zbudowaliśmy w naszym regionie przez te kilka dekad, organizując różne imprezy światowe i europejskie. Od biegów przełajowych, przez mistrzostwa świata juniorów, przez mistrzostwa Europy drużynowe. Zdobyliśmy wcześniej mistrzostwa Europy, mamy czołowe mityngi świata, a teraz czekamy na halowe mistrzostwa świata.
Już kilka dni po ORLEN Copernicus Cup 2025 w tym samym obiekcie odbędą się halowe mistrzostwa Polski, a z kolei latem, dokładnie 30 maja, Kujawy i Pomorze przywitają uczestników Memoriału Ireny Szewińskiej i 22 sierpnia uczestników PZLA Mistrzostw Polski. Przyszłoroczne Halowe Mistrzostwa Świata Kujawy Pomorze zaplanowane są w marcu.