Maciej Janowski wygrywa Grand Prix Pragi! Świetna jazda Polaka w finale i jest pierwsze zwycięstwo w stolicy Czech

2021-07-16 21:52
Maciej Janowski
Autor: Cyfra Sport Maciej Janowski

W Pradze odbyły się pierwsze zawody indywidualnych mistrzostw świata. W I rundzie czempionatu oglądaliśmy starty trzech Polaków - Krzysztofa Kasprzaka, Bartosza Zmarzlika i Macieja Janowskiego. Do półfinałów awansowali Zmarzlik i Janowski, ale świeżo upieczony indywidualny mistrz Polski nie zdołał wejść do finału. Tam jednak znalazł się Janowski, który świetnie poprowadził bieg i po raz pierwszy w karierze wygrał Grand Prix w stolicy Czech.

Kibice żużla z pewnością nie mogli doczekać się, kiedy wystartują indywidualne mistrzostwa świata na żużlu. Teraz już mogą cieszyć się w pełni walką najlepszych żużlowców świata. W I rundzie IMŚ widzieliśmy niezwykle zaciętą walkę między zawodnikami - przez długi czas trudno było wskazać, kto ostatecznie znajdzie się w półfinałach. Ostatecznie, mimo problemów, awansowali do nich zarówno Bartosz Zmarzlik jak i Maciej Janowski, czyli bohaterowie ostatnich indywidualnych mistrzostw Polski.

Tam jednak Bartosz Zmarzlik nie miał dużo szczęścia - startował z gorszej pozycji i mimo ostrej walki nie zdołał wywalczyć miejsca w finale. W drugim biegu półfinałowym Maciej Janowski poradził sobie już lepiej i wszedł do najlepszej czwórki. Finał miał ciekawy przebieg, bo wystartowało w nim tylko trzech zawodników - Lindgren został wykluczony z powodu falstartu. Janowski z drugiego pola startowego nie miał najłatwiej, ale nie dał uciec Sajfutdinowi i ostatecznie zdołał go wyprzedzić i dowieźć zwycięstwo do końca. Rosjanin był drugi, zaś na trzecim miejscu uplasował się Tai Woffinden.

Tak prezentuje się klasyfikacja piątkowego Grand Prix Pragi:

GP Pragi 16.07 wyniki
Autor: screen Canal+ Sport GP Pragi 16.07 wyniki

Lista Startowa GP Praga 16.07.2021:

 • Artiom Łaguta 3 1 3 0 3
 • Jason Doyle 2 2 0 1
 • Martin Vaculik 0 0 3 3 2
 • Matej Zagar 1 2 1 3 0
 • Oliver Berntzon 2 0 0 0 1
 • Jan Kvech 1 2 1
 • Fredrik Lindgren 0 2 3 3 2
 • Max Fricke 3 1 1 2 2
 • Emil Sajfutdinow 2 3 2 2 3
 • Krzysztof Kasprzak 1 0 1 0
 • Anders Thomsen 0 1 0 1 2
 • Maciej Janowski 3 0 3 2 3
 • Bartosz Zmarzlik 1 2 2 3 1
 • Tai Woffinden 2 3 0 1 3
 • Leon Madsen 3 3 1 1 1
 • Robert Lambert 0 3 2 2 0
 • Daniel Klima 1
 • Petr Chlupac
Na żywo

GP Praga 16.07.2021

Witamy w naszej relacji z Grand Prix Pragi, które zainauguruje tegoroczne zmagania o tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu! O obronę tytułu i trzeci triumf z rzędu walczyć będzie Bartosz Zmarzlik, ale to dopiero początek rywalizacji! Bądźcie z nami!

Już za ok. 10 minut rozpocznie się się I runda indywidualnych mistrzostw świata! Jak poradzi sobie Bartosz Zmarzlik, obrońca tytułu i świeżo upieczony indywidualny mistrz polski?

Trwa prezentacja zawodników.

Za chwilę startujemy!

Już za chwilę pierwszy bieg! Skład 1. biegu: Artiom Łaguta, Jason Doyle, Martin Vaculik, Matej Zagar

Bieg 1

Świetny początek Łaguty, który wykorzystał pierwsze pole startowe i z każdym okrążeniem powiększał swoją przewagę. Słabo spisał się Vaculik, który szybko spadł na ostatnie miejsce i nie miał szans dogonić reszty. Drugi na metę dojechał Doyle, a trzeci był Zagar.

Skład 2. biegu: Max Fricke, Jan Kvech Frederik Lindgren, Oliver Berntzon.

Bieg 2

Bieg przerwany! Kvech świetnie zaczął z trzeciego miejsca, ale w walce o pozycję z Lindgrenem uderzył w niego i upadł.

Lindgren wykluczony z biegu. Kvech z kolei ucierpiał nieco, ponieważ dostał tłumikiem pojazdu Berntzona w kask, ale zdołał o własnych siłach opuścić tor i zaraz na niego wróci.

Bieg 2

Tym razem Kvech nie pojechał tak dobrze, i ostatecznie zajął trzecie miejsce, ale Czech który startuje z dziką kartą może dopisać sobie jeden punkt. Wygrał Fricke, który bez problemu poprowadził wyścig do końca.

Skład 3. biegu: Maciej Janowski, Emil Sajfutdinow, Anders Thomsen, Krzysztof Kasprzak

Bieg 3

Ależ jazda Janowskiego! Sajfutdinow prowadził przez długi czas, ale Janowski agresywną jazdą przy krawężniku wyprzedził najpierw Kasprzaka, a później Sajfutdinowa i wygrywa bieg! Na drugim miejscu Sjafutdinow, za nim Kasprzak a bez punktu kończy Thomsen.

Skład 4. biegu: Leon Madsen, Tai Woffinden, Robert Lambert, Bartosz Zmarzlik

Bieg 4

Zmarzlik został zablokowany na pierwszym łuku przez Madsena i Woffindena. Polak nie potrafił znaleźć sposobu na Brytyjczyka i musiał zadowolić się jednym punktem! Madsen spokojnie prowadził przez większość czasu, ale na brawa zasługuje Woffinden, który świetnie bronił się przed Zmarzlikiem. Czwarte miejsce zajął Lambert.

Za nami pierwsza seria GP Pragi. Za chwilę startujemy z kolejną!

Skład 5. biegu: Bartosz Zmarzlik, Artiom Łaguta, Oliver Berntzon, Emil Sajfutdinow 

Bieg 5

Dobrze wystartował Zmarzlik z pierwszego pola, ale Sajfutdinow zrobił to jeszcze lepiej i to on wysunął się na prowadzenie! Polak oprócz gonienia rywala, musiał uważać na atakującego go z tyłu Łagutę! Ostatecznie jednak nie było żadnych zmian - wygrał Sajfutdinow, drugi był Zmarzlik, trzeci Łaguta a ostatni Berntzon.

Skład 6. biegu: Tai Woffinden, Krzysztof Kasprzak, Jason Doyle, Jan Kvech.

Bieg 6

Ależ upadek Krzysztofa Kasprzaka! Wyglądało to bardzo groźnie!

Kasprzak mocno walczył o pozycję, ale nie zdołał utrzymać się na prowadzeniu. Bez kontaktu z rywalem stracił panowanie nad motocyklem i wpadł w bandy. Na szczęście Polak zdołał wstać i samemu opuścić tor. W pierwszej chwili wyglądało to jednak niezwykle groźnie.

Czekamy na powtórkę 6. biegu.

Powtórka wyścigu bez udziału Kasprzaka.

Falstart Doyle, który również nie ukończy 6. biegu. Za niego wskakuje rezerwowy, Daniel Klima.

Bieg 6

Bez większych zaskoczeń. Woffinden spokojnie z pierwszego pola objął prowadzenie, z kolei rezerwowy Klima nie był w stanie nawiązać walki z Kvechem. 3 punkty dla Woffindena, 2 dla Kvecha i 1 dla Klimy.

Skład 7. biegu: Anders Thomsen, Leon Madsen, Fredrik Lindgren, Martin Vaculik.

Bieg 7

Madsen świetnie z drugiego pola i szybko objął prowadzenie. Walka trwała między Lindgrenem i Thomsenem o drugą pozycję, ale ostatecznie Thomsen nie dał rady dogonić swojego rywala. Vaculik kolejny słaby wyścig i znów bez punktu.

Skład 8. biegu: Matej Zagar, Max Fricke, Maciej Janowski, Robert Lambert.

Bieg 8

Ależ pech Macieja Janowskiego! Po zetknięciu z jednym z rywali stracił on kilka metrów do rywali i nie był już w stanie nawiązać walki. Wygrał Robert Lambert, który dobrze poradził sobie w zamieszaniu na pierwszym łuku. Za nim uplasował się Zagar, który obronił się przed atakami Fricke'a.

Za nami druga seria I rundy indywidualnych mistrzostw świata.

Skład 9. biegu: Jan Kvech, Robert Lambert, Artiom Łaguta, Anders Thomsen.

Bieg 9

Łaguta znów popisał się na starcie, który wyszedł na prowadzenie startując z trzeciego pola. Za nim szybko ustawił się Lambert, a największa walka rozegrała się między Thomsenem i Kvechem. Czech wydawał się nie mieć szans z rywalem, ale mocno bronił się przed jego atakami i ostatecznie wywalczył punkt.

Skład 10. biegu: Maciej Janowski, Oliver Berntzon, Leon Madsen, Jason Doyle.

Bieg 10

Świetnie tym razem poradził sobie Janowski, który z pierwszego pola szybko wyszedł na prowadzenie. Walka pomiędzy pozostałymi zawodnikami zakończyła się tak, że Berntzon nie zdołał dokończyć biegu. O drugie miejsce walczyli Doyle i Madsen, ale ostatecznie lepszy był Doyle.

Skład 11. biegu: Max Fricke, Emil Sajfutdinow, Martin Vaculik, Tai Woffinden.

Bieg 11

Ależ odrodzenie Vaculika! Słowak po dwóch zerach w końcu wyjechał na prowadzeniu u zdołał utrzymać je do końca! Sajfutdinow i Fricke mocno naciskali Vaculika, ale nie zdołali go dopaść. Niespodziewanie ostatnie miejsce zajął Woffinden.

Skład 12. biegu: Bartosz Zmarzlik, Matej Zagar, Krzysztof Kasprzak, Fredrik Lindgren 

Bieg 12

Zmarzlik nie wystartował najlepiej, za to na pierwsze miejsce wysforował się Zagar. Później jednak Lindgren dopadł Zagara i odebrał mu prowadzenie. Z tyłu Zmarzlik walczył z Kasprzakiem, wyprzedził go, a później wziął się za Zagara i jego także zdołał wyprzedzić! Kasprzak niestety bez punktu.

Za nami trzecia seria w GP Pragi. Bartosz Zmarzlik ma dziś wyraźne problemy, ale wydaje się, że tor jest dziś mocno nieprzewidywalny.

Skład 13. biegu: Fredrik Lindgren, Maciej Janowski, Tai Woffinden, Artiom Łaguta.

Chwila przerwy, problemy z prądem - część sprzętu działa, ale nie ma świateł.

Światło wróciło, za chwilę zawodnicy powinni wrócić na start.

Bieg 13

Kiepski start Janowskiego, który wyglądał, jakby nie mógł wycisnąć maksa ze swojego motocykla. Później zdołał jednak dopaść Woffindena na jednym z ostatnich zakrętów i wskoczył na drugie miejsce! Lindgren spokojnie dojechał na pierwszym miejscu, a na ostatnim był Łaguta, który do tej pory radził sobie świetnie, ale teraz nawet nie nawiązał walki z resztą.

Skład 14. biegu: Jason Doyle, Bartosz Zmarzlik, Max Fricke, Anders Thomsen

Bieg 14

Ależ agresywnie wystartował Zmarzlik, który pchał się przed rywali na milimetry! Opłaciło się to jednak bo wywalczył szybko pierwsze miejsce, mimo że blisko było wypadnięcia w bandy! Stracił nawet hak, ale to mu nie przeszkodziło. Na drugim miejscu wjechał Fricke, za nim Thomsen a na ostatnim miejscu Doyle.

Skład 15. biegu: Robert Lambert, Martin Vaculik, Krzysztof Kasprzak, Oliver Berntzon.

Bieg 15

Kolejna zażarta walka! Vaculik znów świetnie wyszedł na pierwsze miejsce, ale Lambert po wewnętrznej próbował go dorwać. Raz mu się to udało, ale Vaculik nie dał za wygraną i zdołał odzyskać prowadzenie. Za nimi na trzecim miejscu dotarł Kasprzak, który nie dał wyprzedzić się Berntzonowi.

Skład 16. biegu: Emil Sajfutdinow, Jan Kvech, Matej Zagar, Leon Madsen.

Bieg 16

Zacięta walka między Zagarem, Madsenem i Sajfutdinowem. Co chwila cała trójka walczyła o prowadzenie, ale ostatecznie wygrał Zagar, a zaraz za nim na metę wpadł Sajfutdinow, który w ostatniej chwili zamknął drogę Madsenowi. Ostatni, bez szans na punkty, był Kvech.

Za nami czwarta seria inauguracyjnych zawodów indywidualnych mistrzostw świata.

Fani i eksperci zastanawiają się, dlaczego Madsen nie dostał żadnego ostrzeżenia, za swoje ruchy przed startem. Wygląda jednak na to, że w tych zawodach sędzia nie karze za to zawodników.

A tak wygląda klasyfikacja po przedostatniej serii startów!

Skład 17. biegu: Artiom Łaguta, Max Fricke, Leon Madsen, Krzysztof Kasprzak.

Bieg 17

Łaguta znów ruszył potężnie i szybko objął duże prowadzenie. O drugie miejsce ostro walczyli Fricke i Madsen, a za nimi bez szans na walkę o punkty jechał Kasprzak. Ostatecznie Łaguta wygrał w bardzo dobrym stylu, za nim dojechał Fricke, który obronił się przed atakami Madsena.

Artiom Łaguta jest już pewien jazdy w półfinale.

Skład 18. biegu: Emil Sajfutdinow, Jason Doyle, Fredrik Lindgren, Robert Lambert.

Bieg 18

Sajfudtinow znów pojechał bardzo dobrze, ale musiał do końca bronić się przed atakami Lindgrena i Doyle'a. Rosjanin ostatecznie zdołał dojechać na pierwszym miejscu, za nim był Szwed, a ostatnie miejsce punktowane zajął Doyle. Lambert kończy wyścig bez punktu.

Sajfutdinow także już z awansem do półfinału. Skład 19. biegu: Martin Vaculik, Maciej Janowski, Bartosz Zmarzlik, Jan Kvech.

Bieg 19

Ależ ostra walka między Janowskim i Vaculikiem! Co chwila jechali na styku i wymieniali się prowadzeniem. Ostatecznie Janowski wygrywa przed Vaculikiem, a dużo gorzej poradził sobie Zmarzlik, który nie potrafił nawiązać walki z rywalami z powodu m.in. kiepskiego startu. Ostatni był Kvech.

Skład 20. biegu: Oliver Berntzon, Tai Woffinden, Anders Thomsen, Matej Zagar.

Bieg 20

Woffinden świetnie wystartował i przez chwilę musiał bronić się przed Zagarem. Później jednak Zagar nagle spadł za Thomsena, a później także i Berntzona! Zaskoczył przede wszystkim Thomsen, który zaatakował z ostatniego miejsca i ostatecznie zajął drugie miejsce! Berntzon dowiózł do końca 3. pozycję, a Zagar, który na początku walczył o zwycięstwo, był 4. i stracił szansę na awans do półfinału!

Za chwilę ruszamy z półfinałami, a w nich zobaczymy Janowskiego i Zmarzlika.

Skła 1. półfinału: Emil Sajfutdinow, Fredrik Lindgren, Leon Madsen, Bartosz Zmarzlik.

Półfinał 1

Zmarzlik poza finałem! Sajfutdinow i Lindgren wchodzą do ostatniego biegu, zabraknie w nim natomiast aktualnego mistrza świata i Leona Madsena.

Skład 2. półfinału: Maciej Janowski, Artiom Łaguta, Tai Woffinden, Max Fricke.

Półfinał 2

Maciej Janowski świetnie wystartował i obronił pierwszą pozycję, a o drugie miejsce, czyli ostatnie w finale, walczył Woffinden i Łaguta. Brytyjczyk nie dał się jednak wyprzedzić i to on, razem z Janowskim, pojadą w finale! Łaguta na 3. miejscu, Fricke ostatni.

Skład finału!: Emil Sajfutdinow, Maciej Janowski, Fredrik Lindgren, Tai Woffinden.

FINAŁ

Falstart! Lindgren nie wytrzymuje i dotknął taśmy!

Wykluczenie Lindgrena, więc Janowski już na pewno będzie miał podium! Pytanie tylko, który stopień?

FINAŁ

MACIEEEEEJ JANOWSKIIIII WYGRYWA GP PRAGI!!!

Choć Janowski nie prowadził od początku, to bardzo mocno walczył o wygraną. Z każdym zakrętem coraz bardziej zbliżał się do Sajfutdinowa i w końcu dopadł go po wewnętrznej! Rywal nie zdołał już na to odpowiedzieć i Polak wygrywa I rundę indywidualnych mistrzostw świata 2021! Trzecie miejsce zajął Tai Woffinden.

To już wszystko na dziś! Bartosz Zmarzlik kończy zawody GP Pragi na 6. miejscu, zaś zwycięża Maciej Janowski. Podium uzupełniają Emil Sajfutdinow i Tai Woffinden.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE