Bartosz Zmarzlik

Autor: Cyfra Sport Bartosz Zmarzlik

Zmarzlik korzysta na zmianach. To nie on zdobył najwięcej punktów!

2021-08-16 9:54

Za nami siedem z jedenastu rund żużlowego Grand Prix. W weekend po raz czwarty w tym roku zwyciężył Bartosz Zmarzlik, który jest na najlepszej drodze, by po raz trzeci z rzędu zostać mistrzem świata. Polak nie tylko świetnie jeździ, ale także korzysta na nowych zasadach punktacji. Na torze więcej punktów wywalczył bowiem kto inny!

Zmiana w punktacji Grand Prix nastąpiła przed poprzednim sezonem - wcześniej do klasyfikacji generalnej liczyły się tylko zdobycze wywalczone na torze. Zdarzy się zatem przypadki, że zwycięzca danej rundy miał na koncie mniej punktów, niż drugi czy trzeci w wyścigu finałowym.

Bońka aż zamurowało. Wszystkim opadły szczęki, niebywały wyczyn

Szefowie światowego speedwaya doszli do wniosku, że taki system nie jest do końca sprawiedliwy i od 2020 roku do każdej konkretnej pozycji przypisana jest konkretna liczba punktów. Najlepszy zdobywa 20 punktów, drugi - 18, itd.

W tym przypadku do końca sprawiedliwie także nie jest. Może się bowiem zdarzyć sytuacja, że zawodnik w rundzie zasadniczej wygra wszystkie biegi, będzie miał 15 punktów, ale w półfinale zajmie czwarte miejsce i zawody zakończy... z dziesięcioma "oczkami". To działa również w drugą stronę - zawodnik, który do półfinału awansuje np. tylko z siedmioma punktami, potem wygra oba biegi i zgarnie 20 "oczek" zamiast 13.

Bartosz Zmarzlik wygrywa w GP Szwecji! Nieprawdopodobny rajd Polaka, chylimy czoła!

W weekend w Malilli Zmarzlik w finale nie dał rywalom żadnych szans, ale zawody rozpoczął źle i rzutem na taśmę zapewnił sobie awans do półfinału. Polak wygrał w Szwecji, ale spośród czterech finalistów na torze zdobył... najmniej punktów.

Gdyby zatem ciągle obowiązywała stara zasada punktacji, to liderem cyklu Grand Prix byłbym Artiom Łaguta. Rosjanin wywalczył na torze 115 punktów, o cztery więcej od Zmarzlika!