Autor: ART SERVICE Reprezentacja Polski

MŚ Elity

Waleczni Polacy nie dali rady Amerykanom. Biało-czerwoni po twardym boju ulegli światowej potędze

2024-05-17 22:39

Jeśli po której porażce kibice mogliby zaśpiewać "Polacy nic się nie stało", to rywalizacja Polaków z Amerykanami na mistrzostwach świata elity w hokeju na lodzie byłaby do tego najlepszą okazją. Biało-czerwoni w starciu ze światową potęgą pokazali ogromny zapał, charakter i walkę i przez długi czas sprawiali rywalowi spore problemy. Ostatecznie Amerykanie przełamali polską obronę i wygrali 4:1

Polska - USA 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)

Bramki: Pasiut 47' - Kesselring 31', Tkachuk 40', Caufield 42', 50'

Polscy kibice hokeja kilka dekad czekali na to, aby biało-czerwoni ponownie zagrali w światowej elicie. Marzenie spełniło się przed rokiem, gdy Polacy wywalczyli awans i obecnie walczą na mistrzostwach świata rozgrywanych w Czechach. Od początku było wiadome, że zadanie, jakie czeka naszych reprezentantów jest bardzo trudne. Utrzymanie się w elicie nie jest łatwe, co potwierdzają ostatnie mecze.

Po trzech porażkach biało-czerwoni przystąpili do rywalizacji z Amerykanami, a więc potęgą światowego hokeja. Wydawało się, że Polacy nie będą mieli zbyt wiele do powiedzenia w tej rywalizacji, ale w pierwszej tercji grali rewelacyjnie. Co więcej, to właśnie nasi reprezentanci, za sprawą Patryka Wronki jako pierwsi umieścili krążek w siatce. Pech Polaków był jednak taki, że po wideoweryfikacji sędziowie odgwizdali pozycję spaloną jednego z Polaków i bramka nie została uznana. Amerykanie nie mogli jednak złamać polskiej defensywy.

Taki stan rzeczy trwał również w drugiej tercji. Kapitalnymi interwencjami popisywał się John Murray, który dwoił się i troił w bramce. Reprezentanci Stanów Zjednoczonych znaleźli sposób na polskiego bramkarza dopiero w 35. minucie rywalizacji. Wówczas na listę strzelców wpisał się Michael Kesselring, który wykończył kontratak. Na kilkadziesiąt sekund przed zakończeniem drugiej tercji krążek do polskiej bramki wepchnął Brady Tkachuk i zrobiło się 2:0 dla Amerykanów.

Trzecia tercja zaczęła się dla biało-czerwonych źle, bo już po kilkudziesięciu sekundach bramkę zdobył Cole Caufield. Nadzieje Polaków odżyły po bramce Grzegorza Pasiuta i choć hokeiści z kraju nad Wisłą starali się zaatakować, wynik spotkania ustalił Caufield.

Polska - USA

Witamy w relacji na żywo z meczu Polska - USA. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 20:20. Bądźcie z nami!

Dobry wieczór! Zapraszamy na relację na żywo z mistrzostw świata elity w hokeju. Polska zmierzy się ze Stanami Zjednoczonymi!

Już sam udział Polaków w mistrzostwach świata elity jest sporym osiągnięciem i trzeba cieszyć się chwilą. Wiadomo jednak, że biało-czerwoni do Czech nie pojechali tylko poczuć atmosferę święta, ale powalczyć o utrzymanie w najwyższej dywizji hokejowej. Na razie o realizacje celu jest trudno.

Biało-czerwoni mają na koncie zaledwie jeden punkt i potrzeba choćby jednego zwycięstwa, aby wywalczyć sobie utrzymanie. Dziś o wygraną będzie piekielnie trudno, bo rywalami Polaków są Amerykanie. Reprezentanci Stanów Zjednoczonych jak zwykle typowani są do strefy medalowej i są dziś zdecydowanymi faworytami.

Hokeiści obu drużyn są już na lodowisku. Za moment początek spotkania.

Zaczynamy!

19'

Amerykanie od razu nacisnęli i próbują narzucać swój rytm gry, ale to Polacy wyszli z groźną kontrą. Niestety niedokładne podanie w tercji rywali sprawiło, że okazja została zaprzepaszczona.

18'

Uderzał Paś. Zbyt łatwo, aby zaskoczyć amerykańskiego golkipera.

17'

GOOOOOOOOOOOOOOOOL! Patryk Wronka!

17'

Niestety... Amerykanie wzięli challenge i okazało się, że jeden z Polaków spalił akcję. Ależ szkoda... Ależ szkoda!

16'

Indywidualna akcja Boldy'ego. Oddał strzał. Murray na posterunku i ze skuteczną interwencją.

15'

Niestety kara dla Polaka. Dwie minuty na ławce kar za zahaczanie spędzi Bryk.

13'

Dobrze, bardzo dobrze bronili się Polacy w osłabieniu. Amerykanie rzadko mieli okazję na oddawanie strzałów, a jeśli już im się to udawało, Murray był w odpowiednim miejscu.

12'

A teraz Amerykanie będą musieli bronić w osłabieniu. Za duża liczba graczy ze Stanów Zjednoczonych pojawiła się na lodowisku. Dwie minuty okazji dla biało-czerwonych.

12'

Dobre zagranie pod amerykańską bramkę. Kijem krążek wybił Augustine.

11'

Łyszczarczyk jechał sam na sam z bramkarzem rywali. Zabrakło precyzji, aby oddać strzał...

10'

I kolejna kara dla Amerykanina. Pinto ukarany za nadmierną ostrość w grze. Polacy bardzo mocno naciskają rywali i kotłuje się pod bramką Amerykanów.

8'

Niestety nie udało się zdobyć bramki przez cztery minuty gry w przewadze. Gra Polaków może się jednak podobać, bo Augustine miał ręce pełne pracy.

7'

Dwie skuteczne interwencje Murray'a. Reprezentanci Stanów Zjednoczonych przeszli do ofensywy.

6'

Odpowiedź Polaków! Dziubiński z backhandu. Znów broni Augustine.

5'

Kolejne bardzo dobre sytuacje Polaków. Strzelał Macias, próbował Wałęga. Bramkarz Stanów Zjednoczonych uwija się jak w ukropie.

3'

A teraz Eyssimont zaskoczył nieco swojego bramkarza, bo podbił wolno lecący krążek i Augustine musiał szybko orientować się w sytuacji.

2'

Niebezpieczne zderzenie Tkachuka i Murray'a. Amerykanin wpadł na polskiego bramkarza i ten nieco ucierpiał. Na szczęście zdołał się pozbierać.

2'

Werenski odesłany na dwie minuty kary za podcinanie.

1'

Złe podanie Polaków i Kunin sam mknął na bramkę biało-czerwonych. Murray broni trudny strzał.

0:40

Tym razem biało-czerwoni nie poradzili sobie tak dobrze w grze w przewadze i nie stworzyli zagrożenia.

Koniec pierwszej tercji!

Zaczynamy drugą tercję spotkania!

18'

Niewiele brakowało, aby Michalski przejął krążek w tercji obronnej Amerykanów. Polacy wciąż niebywale waleczni.

17'

Stany Zjednoczone przyspieszyły. Trzy świetne interwencje Murray'a, który na razie zachowuje czyste konto. Rywale zdecydowanie podrażnieni.

16'

Gra zdecydowanie częściej toczy się teraz w tercji Polaków. Murray dwoi się i troi w bramce. Nasz bramkarz w świetnej dyspozycji, oby tak do końca spotkania.

14'

Spore zamieszanie pod bramką Polaków. Rywale robili, co mogli, aby wcisnąć krążek do siatki. Ostatecznie Murray zamroził krążek.

12'

Jeden z nielicznych strzałów biało-czerwonych w drugiej tercji. Augustine znów musiał sobie przypomnieć, jak odbić krążek.

11'

Pomylił się teraz Boldy. Miał dużo czasu i miejsca, aby oddać celny strzał. Ta sztuka mu się jednak nie udała.

11'

Murray! Cudowna interwencja polskiego bramkarza w sytuacji sam na sam!

9'

GOOOOOOOL! Michael Kesselring!

Niestety... Polacy bronili się dzielnie, jednak Amerykanie wyszli z kontratakiem trzech na jednego i wykorzystali okazję.

8'

Po straconej bramce biało-czerwoni odważniej ruszyli na przeciwników i oddali parę strzałów na bramkę Amerykanów. Wciąż jednak krążek nie znalazł drogi do siatki rywali.

6'

Niedokładne podanie Wronki do Fraszki w sytuacji dwóch na jednego. Brakuje, brakuje Polakom tych centymetrów w kluczowych akcjach.

4'

Co za interwencja Murray'a! W niebywały sposób chwycił krążek po strzale Nelsona!

3'

To była świetna okazja, aby dwóch Polaków jechało na samego Augustine'a. Znów zabrakło milimetrów, aby nasz zawodnik dojechał do krążka. Ale na dwie minuty kary odesłany Hayes.

1'

Niestety znów nie udało się wykorzystać gry w przewadze. Amerykanie bronili się skutecznie.

0:43

GOOOOOOL! Brady Tkachuk!

Ogromna szkoda... Amerykanie wyszli dwóch na jednego, Pinto zagrał do Tkachuka, a ten niemal z krążkiem wpadł do bramki. Sędziowie sprawdzali sytuację i uznali, ze gol został zdobyty prawidłowo.

Koniec drugiej tercji!

Zaczynamy trzecią tercję!

19'

GOOOOOOL! Cole Caufield!

Tym razem Amerykanie rozmontowali polską obronę i Cuafield wpakował krążek niemal do pustej bramki.

17'

Strzał Łyszczarczyka. Krążek podbity jeszcze przez Amerykanina i Augustine spokojnie obronił to uderzenie.

16'

Huknął Wajda spod niebieskiej. Nie trafił w bramkę.

14'

Krążek odbity przez Murray'a głową. Aż nieco zamroczyło naszego bramkarza.

13'

GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Grzegorz Pasiut!

Ładna akcja Polaków, którzy we trzech wjechali w tercję ataku, Wronka wycofał do Pasiuta, a ten przymierzył idealnie.

11'

Znów kapitalna interwencja Murray'a! Obronił strzał Hayesa z najbliższej odległości.

10'

GOOOOOL! Cole Caufield!

Niestety... Strzał Tkachuka z dalszej odległości, Murray odbił krążek parkanami, a Caufiled skutecznie dobił strzał.

8'

Reprezentanci Stanów Zjednoczonych uspokoili nieco tempo gry i śpieszą się mniej niż jeszcze kilkanaście minut temu.

6'

Kolejna interwencja Murray'a. Po błędzie Polaków Nelson przejął krążek i oddał strzał. Wprost w polskiego bramkarza.

4'

Eyssimont długo utrzymywał się przy krążku i nie dawał go sobie odebrać. Ostatecznie musiał uznać wyższość obrońców.

3'

Zagotowało się pod polską bramką. Nelson próbował wepchnąć krążek za linię bramkową. Murray ponownie powstrzymał rywali.