SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty siatkówka Wilfredo Leon bliżej siatkarskiej kadry

Wilfredo Leon bliżej siatkarskiej kadry

05.05.2017, godz. 16:38
Leon Wilfredo
Leon Wilfredo foto: Super Express

Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Federacji Siatkówki (FIVB) podczas posiedzenia w Marakeszu ogłosił listę 13 graczy, którzy otrzymali zgodę na występy w innych barwach niż kraj urodzenia. W tym gronie nie znalazł się Wilfredo Leon, kubański siatkarz z polskim obywatelstwem, starający się o możliwość gry w reprezentacji Polski. Sam ruch FIVB pokazuje jednak, że jego sprawa jest do załatwienia.

Leon, który w 2015 roku otrzymał nasz paszport, bezskutecznie czeka na zgodę rodzimej federacji. Tymczasem bez zielonego światła z Kuby nic nie można zrobić. Dyplomatyczne podchody do kubańskiego związku Polska miała prowadzić równolegle z Brazylijczykami, którzy starali się o zgodę na grę w swojej kadrze innego Kubańczyka Yoandy'ego Leala (29 l.). Taki wspólny front miał przynieść korzyści obu krajom. Brazylijczycy przepchnęli swoją sprawę, a my nie. Leal znalazł się w gronie szczęśliwców i w 2019 r. będzie mógł założyć kanarkowy strój.

Czy to daje nadzieję Leonowi na rychłe załatwienie jego sprawy? I czy PZPS czyni wszystko, by sfinalizować starania sukcesem? Polski menedżer Leona Andrzej Grzyb od dawna grzmiał, że PZPS robi za mało, by Wilfredo zagrał w kadrze. Spytaliśmy wczoraj o to związek. Ten zapewnia, że sprawa jest w toku.

- Podstawowymi kanonami skutecznej dyplomacji i sztuki negocjacji są cierpliwość i dyskrecja – odpowiedział nam Janusz Uznański, rzecznik PZPS. - Zapewniamy jednak, że jesteśmy w trakcie zaawansowanych rozmów z federacjami: FIVB, NORCECA (północnoamerykańska – red.) i kubańską. Federacja brazylijska rozpoczęła działania w sprawie Leala wcześniej, a finisz ich niełatwych negocjacji dowodzi, że zdrowy kompromis jest możliwy. Nad takim pracujemy w przypadku Leona – dodał Uznański.

Kubańsko-polski przyjmujący grający obecnie w Zenicie Kazań, po ewentualnym uzyskaniu zgody federacji kubańskiej i „klepnięciu” sprawy przez FIVB, mógłby założyć koszulkę reprezentacji Polski najwcześniej w lutym 2018 r. To 2 lata po złożeniu dokumentów w jego sprawie do światowych władz.

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: