SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport inne sporty tenis John McEnroe przed Roland Garros: Agnieszka Radwańska ma marne szanse. Nie wierzy w siebie [WYWIAD]

John McEnroe przed Roland Garros: Agnieszka Radwańska ma marne szanse. Nie wierzy w siebie [WYWIAD]

21.05.2016, godz. 17:31
Radwańska ma Marne szanse w Paryżu
John McEnroe foto:

Legendarny John McEnroe słynął z gwałtownych awantur na tenisowych kortach i teraz też jako ekspert Eurosportu mówi to, co myśli. Były lider rankingu, 7-krotny zwycięzca turniejów wielkoszlemowych, w rozmowie z "Super Expressem" szczerze ocenił szanse Agnieszki Radwańskiej przed rozpoczynającym się w niedzielę French Open. - Będę bardzo zdziwiony, jeśli Radwańska dotrwa do końcówki turnieju. Na paryskiej mączce Agnieszka przestaje w siebie wierzyć, mentalnie staje się zupełnie inną zawodniczką - mówi John McEnroe.

"Super Express": - Agnieszka Radwańska jest wiceliderką rankingu, ale przed French Open mało kto wymienia jej nazwisko w gronie faworytek. Ona sama przyznaje, że na mączce nie lubi grać i już nie może się doczekać sezonu na ukochanej trawie. Stać ją mimo wszystko na sukces w Paryżu?

John McEnroe: - Uwielbiam jej styl gry, ale z jakiegoś powodu na kortach ziemnych Agnieszka traci pewność siebie. Na innych nawierzchniach potrafi zmuszać rywalki do błędów, odbierając im ich atuty. Ale na mączce nie jest w stanie tego tak skutecznie robić. Po tym, co widziałem w jej wykonaniu w Paryżu w minionych latach, będę bardzo zaskoczony, jeżeli uda jej się dotrwać do końcówki turnieju. Na kortach ziemnych Agnieszka sprawia wrażenie osoby, która w siebie nie wierzy. Mentalnie to zupełnie inna zawodniczka niż na trawie czy kortach twardych. Nie rozumiem, czemu tak się dzieje. Może jest coś, o czym nie wiem.

- To ciekawe, bo dwa tygodnie temu Agnieszka w felietonie dla gazety "The Strait Times" obalała teorie ekspertów, że gra słabiej na mączce, bo ma jakąś mentalną blokadę. Przekonywała, że to wyłącznie sprawa poruszania się - nie potrafi tak szybko biegać i tak sprawnie zmieniać kierunku na kortach ziemnych jak na innych nawierzchniach.

- Będę się upierał, że ma to właśnie związek ze sferą mentalną. Skoro tak świetnie porusza się na trawie, to nie rozumiem, czemu tak źle jej to wychodzi na mączce. Oczywiście na ziemi ślizgasz się bardziej i łatwiej stracić równowagę. Ale nie tłumaczy to aż tak dużej różnicy w jakości jej gry na tych dwóch nawierzchniach. W końcu skoro jest numerem 2, to nie wypada jej przegrywać w I rundzie Roland Garros, jak rok temu (porażka 2:6, 6:3, 1:6 z Anniką Beck, red.).

- Agnieszka powtarza, że jej celem jest miejsce numer 1 w rankingu. Rok temu w Paryżu szybko odpadła, więc nie ma prawie żadnych punktów do obrony i może sporo nadrobić do Sereny, która z kolei broni tytułu. Ale czy jest w stanie ją dogonić?

- Jeżeli uda jej się zostać numerem 1, to będę bardzo zdziwiony. Nie wydaje mi się, żeby była w stanie to zrobić. Powiem szczerze, że już sam fakt, iż udało jej się zostać wiceliderką, jest dla mnie zaskoczeniem. Lubię oglądać jej mecze, podziwiam jej styl gry, to jak inteligencją nadrabia braki w sile fizycznej. Nie potrafi uderzać piłki tak mocno jak jej rywalki, ale ma świetne wyczucie tempa gry i znakomite ręce, jest też bardzo sprytna. Ale jeśli Serena będzie wciąż grała na swoim poziomie, Agnieszka nie będzie w stanie jej zagrozić.

- Pamięta pan jeszcze Jerzego Janowicza? Kiedyś żartował pan, że z waszymi temperamentami stworzylibyście ciekawy duet, gdyby został pan jego trenerem.

- A co się z nim dzieje? Dawno go nie widziałem.

- Przewlekła kontuzja kolana.

- No właśnie, szkoda. Zawsze uważałem, że ma potencjał na Top-10 rankinguJohn McEnroe
Ur. 16 lutego 1959 roku
Narodowość: USA
Były lider rankingu ATP (w latach 1980-85), 7-krotny zwycięza turniejów wielkoszlemowych
W czasie French Open jako ekspert Eurosportu będzie prowadził program „Komisarz tenisa”.

Transmisje z French Open na żywo od niedzieli w kanałach Eurosport 1 i Eurosport 2. W usłudze Eurosport Player będzie można śledzić wszystkie mecze turnieju.

autor: Rozmawiał Michał Chojecki zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: