Marcin Gortat

Autor: East News

Polska - Chorwacja live. Transmisja z EuroBasket 2013 w Polsat Sport News: Dwie wieże gdzieś zniknęły...

2013-09-07 14:32

W spółpraca z Marcinem Gortatem będzie jednym z kluczy do osiągnięcia sukcesów. Na razie jest dosyć dobra, ale przez mistrzostwa może się jeszcze poprawić - mówił "Super Expressowi" tuż przed wyjazdem na ME koszykarzy Maciej Lampe (28 l.). Prawda okazuje się na razie bardzo bolesna - dominacja naszych "dwóch wież" nad rywalami w EuroBaskecie to mrzonka, a po dwóch przegranych Polacy praktycznie stracili szanse na awans do II rundy.

Biało-czerwoni ulegli gładko Gruzji 67:84, przechodząc kompletnie "obok" meczu, a w spotkaniu z Czechami, mimo prowadzenia 14 punktami w II kwarcie i ośmioma niespełna 2 minuty przed końcem, dali sobie odebrać wygraną po rzucie za 3 w ostatnich sekundach i ulegli 68:69.

O ile Lampe jest aktywny, próbuje mocno, czasem na siłę, zaistnieć w ataku, to Gortat ma problemy ze skutecznością i znalezieniem sobie miejsca w zespole. Obaj wcale też nie dominują na tablicach i potrafią zawieść w najważniejszych momentach, tak jak w końcówce meczu z Czechami, gdy spudłowali po jednym wolnym. Gdyby trafili, Czesi nie mieliby szansy na zaskoczenie nas rzutem trzypunktowym. Gortat jest do tego najgorzej wykonującym wolne koszykarzem kadry!

- Wszystko było przecież w naszych rękach - komentuje sfrustrowany Thomas Kelati (31 l.). - I to nie Czesi wygrali, tylko my przegraliśmy. W takich turniejach decydują drobiazgi, między innymi trafiane rzuty wolne i zbiórki.

Żeby znaleźć się w trójce awansującej do II rundy, Polacy musieliby dokonać niemożliwego: pokonać dziś Chorwację, która rozprawiła się z Gruzją, potem ograć mistrzów Europy Hiszpanów, a na koniec Słoweńców, którzy w czwartek sprawili psikusa faworytom z Płw. Iberyjskiego.