Była cieniem Caster Semenyi. Ale to ona zdobyła przepustkę do Tokio. Francine Niyonsaba z powodzeniem zmieniła dystans

2021-06-03 17:36 Dariusz Chrabalowski
Bieg na 800 m kobiet
Autor: Andrzej Lange

Dwa razy mijała linię mety wielkich imprez za Caster Semenyą. FRANCINE NIYONSABA (28 l.) z Burundi zdobyła srebrne medale igrzysk w Rio 2016 i MŚ w Londynie 2017 w biegu na 800 m. Podobnie jak 30-letnia Semenya ma podwyższony poziom naturalnego testosteronu we krwi i od dwóch lat nie może uczestniczyć w oficjalnych zawodach w koronnej konkurencji. Podobnie jak Semenya próbuje swoich sił na dystansie 5000 m. Właśnie uzyskała olimpijskie minimum, co nie udało się dotąd Afrykanerce.

W mityngu w Montreuil, tym samym, gdzie w biegu mężczyzn na "jej" dystansie zwycięstwo odniósł Patryk Dobek, Niyonsaba podjęła drugą próbę uzyskania wymaganego wskaźnika na 5000 m. O ile za pierwszym razem zabrakło jej niespełna 3 sekund, o tyle teraz przebiła wymaganą barierę o ponad 15 sekund.Biegaczka o męskich rysach twarzy osiągnęła czas 14.54,38 min. kończąc czwarta silnie obsadzony bieg. Najszybsza była Kenijka Elisabeth Chebet - 14.52,06.

Chociaż jest obecnie skategoryzowana jako zawodniczka wykazująca "różnice w rozwoju płciowym", podobnie jak Caster Semenya nie chce poddać się kuracji obniżającej poziom męskiego testosteronu.- Chcę pozostać zdrowa, przeżywać miłe chwile i jak najdłużej pozostać na bieżni - tłumaczyła swój wybór. - Musieliśmy jednak pochylić się nad kwestią, czy możemy skupić sie na 200 metrach przez pięć kolejnych sezonów. Nie wyglądało to korzystnie. Starzeję się, więc mam obawy, że rozerwą się moje mięśnie. Musieliśmy mieć pewność, że decyzja jest sensowna. I długi dystans ma sens.

1/06/2021  DCH   Caster Semenya daleko od minimum olimpijskiego. Igrzyska jej odpływają   https://sport.se.pl/lekkoatletyka/caster-semenya-daleko-od-minimum-olimpijskiego-igrzyska-jej-odplywaja-aa-NtyJ-wvQj-bkwJ.html?preview=zYUyrp4UatvEZwYErNMmzOZKK3ktNuw%2BKvfd0HUzmmo%3D

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze