Wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara, kiedyś znakomity polski wieloboista, uważa, że poprzez „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” uda się pozyskać do sportu dzieciaki uzdolnione, które na razie jeszcze nie są fizycznie aktywne. – Młodzież trzeba zainteresować, gdzieś ten narybek łapać i właśnie po to są takie imprezy, w których pokazujemy piękno tego sportu i piękno rywalizacji. I mam nadzieję, że właśnie stąd w przyszłości dochowamy się mistrzów – mówił obecny w Bydgoszczy Chmara.
W „Lekkoatletycznych Nadziejach Olimpijskich” biorą udział dzieci w wieku dziesięciu i jedenastu lat. Zawodom każdorazowo towarzyszą „Strefy Młodego Olimpijczyka, gdzie dzieci i młodzież będą mogli sprawdzić się w wybranych, uproszczonych konkurencjach lekkoatletycznych. Program tegorocznej edycji został rozszerzony o biegi przełajowe, a także cykl zajęć dla młodszych dzieci pod hasłem #ZacznijOdLekkiej.
Dzieciaki, które uczestniczą w „Lekkoatletycznych Nadziejach Olimpijskich” każdorazowo mają okazję spotkać się ze znakomitymi lekkoatletami – w Bydgoszczy, oprócz Chmary, byli także znakomita polska sprinterka Marika Popowicz-Drapała, czterokrotna medalistka mistrzostw Europy na stadionie i w hali, a także były mistrz świata w skoku o tyczce Paweł Wojciechowski.
– Wierzę w to, że taka inicjatywa sprawi, że faktycznie za parę lat będziemy się cieszyć z tego, że mamy wychowanków z tego programu na docelowych imprezach międzynarodowych. Ja na pewno bym startowała w Lekkoatletycznych Nadziejach Olimpijskich – śmiała się Popowicz-Drapała.
– Miło jest widzieć, że te dzieciaki cieszą się możliwością uczestniczenia w tej imprezie. Dodatkowo mamy dzisiaj piękną pogodę, więc wszystko jest idealnie – dodał Paweł Wojciechowski.
W ramach „Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich 2023” odbędzie się łącznie szesnaście eliminacji wojewódzkich – odbyły się już zawody w Warszawie, Szczecinie, Krakowie, Olsztynie i Bydgoszczy, a przed nami jeszcze imprezy w Rudzie Śląskiej (26.05, Śląskie), Łodzi (26.05, Łódzkie), Słupsku (30.05, Pomorskie), Poznaniu (30.05, Wielkopolskie), Gorzowie Wielkopolskim (1.06, Lubuskie), Kielcach (2.06, Świętokrzyskie), Karpaczu (2.06, Dolnośląskie), Lublinie (6.06, Lubelskie), Stalowej Woli (6.06, Podkarpackie), Białymstoku (6.06, Podlaskie) i Opolu (15.06, Opolskie). W trakcie zawodów eliminacyjnych tworzone są reprezentacje województw, które 1 września wystąpią w Toruniu w zawodach finałowych.
Projekt „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” realizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Cykl imprez współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a projekt wspierają PZU, Fundacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej.