Rhonex Kipruto (za plecami Ugandyjczyka Cheptegeia)

i

Autor: AP Rhonex Kipruto (w czerwonej koszulce) w biegu po brąz MŚ 2019 w Katarze

Kipruto biegał na koksie? Rekordzista świata zawieszony za doping

2023-05-17 15:56

Odniósł wielkie sukcesy w bardzo młodym wieku jak na długodystansowca. Teraz kenijski biegacz Rhonex Kipruto nadal jest bardzo młody (23 lata i 7 miesięcy), ale sukcesy mogą się okazać kartą przeszłości. Został tymczasowo zawieszony w prawach startu przez organizację AIU zwalczającą doping w lekkoatletyce.

W roku 2018 został mistrzem świata juniorów w biegu na 10.000 m po bieżni. Tuż przed 20. urodzinami wywalczył brązowy medal MŚ 2019 w Dosze, na tym samym dystansie 10.000 metrów. Był w tym biegu najlepszym z Kenijczyków, a złoty medal przypadł Ugandyjczykowi Joshui Cheptegei.

Trzy miesiące później, w styczniu 2020 r. odebrał właśnie Cheptegeiowi rekord świata na dystansie 10 km po szosie. W biegu na ulicach Walencji uzyskał czas 26.24 min., lepszy o 12 s od wyniku Ugandyjczyka.

Kolejny sukces odniósł już w czasie pandemii, w grudniu 2020 r. W półmaratonie rozgrywanym także w Walencji czterej biegacze złamali po raz pierwszy w historii 58 minut. Kipruto przybiegł do mety drugi w czasie 57.49 min, 17 sekund za swoim rodakiem Kibiwottem Kandie. Do dzisiaj na liście wszech czasów zajmuje trzecią lokatę w tej konkurencji.

Tegoroczne testy antydopingowe wykazały u niego użycie substancji lub metody powodującej niezgodność w tzw. paszporcie biologicznym. A taka niezgodność prowadzi do podejrzenia o niedozwolony doping. Dlatego AIU nałożyła tymczasowe zawieszenie i można się spodziewać surowej kary. Tym bardziej, że w ubiegłym miesiącu AIU obwieściła, że w Kenii rozpowszechniony jest doping na wielką skalę, coraz lepiej zorganizowany, w który zamieszane są osoby posiadający doświadczenie medyczne.

Kenia jest jednym z krajów z najwyższą liczbą lekkoatletów odsuniętych od startów przez AIU. Do 31 grudnia ub. roku było ich 54. Więcej przypadków było tylko w Rosji (92) i w Indiach (65).

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze