Arena Torun

i

Autor: FORUM

Lekkoatletyczny szczyt 2026 odbędzie się w Toruniu. Halowe MŚ po raz drugi w Polsce

2023-03-22 20:49

Po raz czwarty w naszym kraju odbędzie się największa impreza halowego sezonu w lekkiej atletyce. Światowa federacja World Athletics przyznała Toruniowi prawo organizacji halowych mistrzostw świata 2026.

Ten pierwszy raz zdarzył się w Katowicach w roku 1975. W tamtejszym Spodku czyli Hali Sportowo-Widowiskowej odbyły się halowe mistrzostwa Europy (czempionatu globu wówczas nie rozgrywano). Na kolejne takie wydarzenie przyszło czekać do roku 2014, gdy w Ergo Arenie w Sopocie odbyły się mistrzostwa swiata pod dachem. A w roku 2021 Arena Toruń była gospodarzem czempionatu Europy.

Warto przypomnieć, że po wydarzeniu w Katowicach przed 48 laty specjalnie skonstruowana na tę imprezę tartanowa bieżnia gdzieś… przepadła. Nie odnaleziono jej. Natomiast bieżnia i rozbiegi do skoków zamontowane w Sopocie na HMŚ 2014 przeniesione zostały potem na stałe do Torunia. I nie zaginęły.

Na tym tartanie w mityngu Copernicus Cup w lutym 2020 roku swój pierwszy rekord świata w skoku o tyczce (6,17 m) ustanowił Szwed Armand Duplantis. A w roku 2021 rozegrano wspomniany czempionat Europy, w którym polscy lekkoatleci wywalczyli 10 miejsc na podium, a rewelacją był Patryk Dobek, złoty medalista w biegu na 800 m.

Patryk Dobek

i

Autor: Paweł Skraba/Super Express
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze