Autor: Pixabay

wielka strata

Nie żyje legendarny Polski lekkoatleta Roman Korban. Jego przygoda ze sportem zaczęła się od wódki

2024-01-16 10:42

Niezwykle przykre informacje napłynęły do Polski z odległego Sydney. W wieku 96 lat zmarł wybitny polski lekkoatleta, Roman Korban. W swoim dorobku Korban miał liczne medali mistrzostw Polski, reprezentował on nasz kraj także m.in. na igrzyskach olimpijskich. Za jego przygodą ze sportem stała dość nietypowa historia.

Nie żyje Roman Korban, polski lekkoatleta, uczestnik letnich igrzysk olimpijskich w Helsinkach, mistrz Polski w biegach na 800 oraz 1500 metrów, a także srebrny medalista na tych dystansach i w sztafecie 4x400 metrów. Korban zmarł 15 stycznia w Sydney, w którym mieszkał od lat, a o śmierci lekkoatlety poinformował „Przegląd Sportowy Onet”. Do legendy przeszła jego opowieść o tym, jak zaczynał swoją przygodę ze sportem, a zaczęła się ona od... „ćwiartki” wódki.

Nie żyje Roman Korban, miał 96 lat

Roman Korban po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem, ukończył AWF w Warszawie, a wiele lat później zdobył stopień doktora na AWF w Poznaniu. Krótko mieszkał w USA a w 1981 roku przeniósł się do Australii. Tam kontynuował edukację i został rehabilitantem ze specjalnością kontuzji kręgosłupa – do emerytury pracował w klinice rehabilitacji w Sydney. Jako że dożył wieku aż 96 lat, był najstarszym żyjącym polskim olimpijczykiem.

Niezwykle intrygująca jest historia tego, jak urodzony w 1927 roku Korban w ogóle rozpoczął przygodę ze sportem. Tuż po wojnie, w 1947 roku, w Gdańsku organizowano biegi na 400 i 800 metrów, a organizatorzy oferowali uczestnikom na start... ćwierć albo pół litra wódki, zależnie od dystansu. – Na dodatek oferowali bułki na zakąskę, więc nic dziwnego, że skusiła mnie ta propozycja. Na miejsce startu na stadionie Lechii Gdańsk stawiłem się, paląc papierosa, za co od razu dostałem w gębę. Nieźle pobiegłem wtedy w eliminacjach i półfinale 400 metrów, osiągając po 55 sekund. W finale zająłem trzecie miejsce – opowiadał sam Korban w rozmowie z „Przeglądem Sportowym”. Już dwa lata później zdobył on pierwszy medal mistrzostw Polski.