Świeczka po zmarłym. Koszmarny wypadek koło Kruszwicy

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons

Nie żyje trzykrotna mistrzyni olimpijska w lekkoatletyce. Kiedy spadła jej na udo kula, nawet nie zauważyła...

2021-05-07 11:24

Dokonała w sporcie wielkich rzeczy, ale znalazła się też w centrum kontrowersji. Na dwóch kolejnych igrzyskach olimpijskich zdobywała medale w dwóch różnych specjalnościach lekkoatletycznych! Tamara Press, rosyjska specjalistka od rzutu dyskiem i pchnięcia kulą, zmarła w wieku 83 lat. W latach 60. nie miała konkurencji w swoich dyscyplinach. Po tym jak pojawiły się wątpliwości i spekulacje dotyczące jej płci, wycofała się ze sportu.

O śmierci lekkoatletki poinformowała rosyjska federacja. Press zmarła w szpitalu 26 kwietnia. Nie podano, jaka była przyczyna zgonu. W czasie kariery sportowej Tamara Press zdobyła złoty medal olimpijski w pchnięciu kulą podczas igrzysk w Rzymie w 1960 roku i srebrny w dysku – w tych samych zawodach. Cztery lata później w Tokio błyszczała jeszcze mocniej. Wygrała bowiem olimpijskie zmagania w obu swoich specjalnościach. Miała siostrę Irinę, która również była utytułowaną olimpijką. Zdobyła złoto w sprincie na 80 m w 1960 r. i w pięcioboju cztery lata później. Irina Press zmarła w 2004 roku.

Joanna Jóźwik ze złotem na MŚ sztafet: Wykrakałam

Anita Włodarczyk wraca do rywalizacji

Wycofała się, gdy zaczęto badać płeć sportsmenek

Gdy siostry Press odnosiły sukcesy w latach 60., nie brakowało docinek i spekulacji na temat ich męskiego wyglądu. Niektórzy złośliwie nazywali je nawet „bracia Press”. – Jestem mistrzynią, ale jak widzicie, jestem kobietą – mówiła Tamara w 1964 roku. – Fakt, że dziewczyna jest sportsmenką nie ma nic wspólnego z kobiecością – tłumaczyła. Podejrzenia i dyskusje wokół sióstr nie znalazły ostatecznie finalnego wyjaśnienia. Obie bowiem szybko zakończyły karierę. Nie wystartowały w 1966 roku w mistrzostwach Europy w Budapeszcie, w których wprowadzono kontrolę płci. Zresztą wiele zawodniczek uznało wówczas takie praktyki za upokarzające. Jako oficjalną przyczynę absencji sióstr Press podano wtedy konieczność opieki nad chorą matką.

11 rekordów świata

Tamara Press urodziła się w Charkowie na Ukrainie w 1937 r. Po wojnie przeniosła się do Leningradu. Pracowała jako trenerka, pisała książki i współpracowała z muzeum sportu w Moskwie. Od 1959 do 1965 roku ustanowiła 11 rekordów świata w dysku i kuli. Jedna z anegdot głosi, że Tamara była tak silna, że gdy któraś rywalka przez pomyłkę zrzuciła na jej udo kulę, nawet tego nie zauważyła. 

QUIZ. Piłkarz, koszykarz czy siatkarz? Same wielkie nazwiska, szansa na komplet

Pytanie 1 z 15
Gilberto Amauri de Godoy Filho czyli Giba to:
Najnowsze