W poniedziałek, 15 sierpnia rozpoczęły się mistrzostwa Europy w lekkoatletyce. Czempionat rozgrywany w Monachium rozpoczął się od absolutnie niewiarygodnego wydarzenia! Aleksandra Lisowska sięgnęła po złoty medal w maratonie kobiet. Nikt nie stawiał na naszą zawodniczkę, jednak wbrew wszelkim przeciwnością wygrała ona z morderczym dystansem i ze wszystkimi rywalkami. Niezwykle emocjonujący był finisz, gdzie kilka zawodniczek trzymało się tuż za Polką, ale ta nie dała już wyrwać sobie zwycięstwa i zapisała piękną kartę w historii polskiego maratonu.
To było jak sen, gdy polska biegaczka odrywała się od rywalek 3 km przed metą. Aleksandra Lisowska (31 l.) wygrała maraton, pierwszą konkurencję lekkoatletycznych ME w Monachium, w czasie 2:28.36 godz. Wraz z koleżankami zdobyła jeszcze brąz drużynowo. I wcale nie była zdziwiona.
- Nie mogłam się odnaleźć [na trasie], bo prędkości odcinków były dla mnie... zbyt wolne. Dlatego na ostatnich kilometrach biegło mi się lepiej niż na pierwszych - powiedziała po biegu. - Szczerze mówiąc liczyłam nawet na złoto. Tak wyglądało na treningach. Uważam, że byłam w życiowej formie. Moją przeciwnością był tylko odcisk ciągnący się od początku przygotowań. W prasie nikt wcześniej nie stawiał na medal w maratonie. Przypomniałam to sobie w trakcie biegu, ale to mnie tylko motywowało. Bardzo się cieszę, że udało nam się zdobyć także medal drużynowo (z Anżeliką Mach i Moniką Jackiewicz – red.). Medale dla Polski, Mazurek Dąbrowskiego i to jeszcze pierwszego dnia mistrzostw, to coś fantastycznego.
Lisowska jest . Biegaczka z Braniewa, reprezentująca klub AZS UWM Olsztyn, od kilku lat jest marynarzem Marynarki Wojennej. Dla naszej armii zdobywała w latach 2017 i 2018 medale igrzysk wojskowych. Swój największy sukces odniosła w święto Wojska Polskiego. DCH, SKRAP
Aleksandra Lisowska urodziła się w Braniewie 12 grudnia 1990 roku. Już jako juniorka przejawiała wielki talent, który jednak największe sukcesy zaczął przynosić jej stosunkowo niedawno. Reprezentuje klub AZS UWM Olsztyn. Pierwsze mistrzostwo Polski, zdobyte w półmaratonie, przypadło na 2019 rok. Sięgała także po mistrzostwo kraju w biegu na 10 km (2020 i 2022). W pełnym maratonie została mistrzynią Polski 2020 i 2021 oraz współrekordzistką kraju (2:26.08 godz.)
Do tej pory jej jedynymi sukcesami międzynarodowym w indywidualnym maratonie były brąz i srebro światowych wojskowych igrzysk sportowych 2017 i 2018