Aleksandra Lisowska

i

Autor: Paweł Skraba/Super Express

Ogromny sukces

Niewiarygodna historia! Polka mistrzynią Europy w maratonie, wspaniały bieg Aleksandry Lisowskiej

2022-08-15 13:09

W niezwykły sposób rozpoczęły mistrzostwa Europy w lekkoatletyce! Nikt nie spodziewał się, że w maratonie kobiet Polska będzie w stanie walczyć o triumf, tymczasem Aleksandra Lisowska sięgnęła nie tylko po medal, ale i została mistrzynią! To historyczna chwila, bowiem nigdy w historii Polska nie zdobyła złotego medalu w maratonie zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

W poniedziałek, 15 sierpnia rozpoczęły się mistrzostwa Europy w lekkoatletyce. Czempionat rozgrywany w Monachium rozpoczął się od absolutnie niewiarygodnego wydarzenia! Aleksandra Lisowska sięgnęła po złoty medal w maratonie kobiet. Nikt nie stawiał na naszą zawodniczkę, jednak wbrew wszelkim przeciwnością wygrała ona z morderczym dystansem i ze wszystkimi rywalkami. Niezwykle emocjonujący był finisz, gdzie kilka zawodniczek trzymało się tuż za Polką, ale ta nie dała już wyrwać sobie zwycięstwa i zapisała piękną kartę w historii polskiego maratonu.

Mistrz olimpijski nie wystartuje w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy. Duże osłabienie Biało-Czerwonych

To było jak sen, gdy polska biegaczka odrywała się od rywalek 3 km przed metą. Aleksandra Lisowska (31 l.) wygrała maraton, pierwszą konkurencję lekkoatletycznych ME w Monachium, w czasie 2:28.36 godz. Wraz z koleżankami zdobyła jeszcze brąz drużynowo. I wcale nie była zdziwiona.

- Nie mogłam się odnaleźć [na trasie], bo prędkości odcinków były dla mnie... zbyt wolne. Dlatego na ostatnich kilometrach biegło mi się lepiej niż na pierwszych - powiedziała po biegu. - Szczerze mówiąc liczyłam nawet na złoto. Tak wyglądało na treningach. Uważam, że byłam w życiowej formie. Moją przeciwnością był tylko odcisk ciągnący się od początku przygotowań. W prasie nikt wcześniej nie stawiał na medal w maratonie. Przypomniałam to sobie w trakcie biegu, ale to mnie tylko motywowało. Bardzo się cieszę, że udało nam się zdobyć także medal drużynowo (z Anżeliką Mach i Moniką Jackiewicz – red.). Medale dla Polski, Mazurek Dąbrowskiego i to jeszcze pierwszego dnia mistrzostw, to coś fantastycznego.

Lisowska jest . Biegaczka z Braniewa, reprezentująca klub AZS UWM Olsztyn, od kilku lat jest marynarzem Marynarki Wojennej. Dla naszej armii zdobywała w latach 2017 i 2018 medale igrzysk wojskowych. Swój największy sukces odniosła w święto Wojska Polskiego. DCH, SKRAP

Aleksandra Lisowska urodziła się w Braniewie 12 grudnia 1990 roku. Już jako juniorka przejawiała wielki talent, który jednak największe sukcesy zaczął przynosić jej stosunkowo niedawno. Reprezentuje klub AZS UWM Olsztyn. Pierwsze mistrzostwo Polski, zdobyte w półmaratonie, przypadło na 2019 rok. Sięgała także po mistrzostwo kraju w biegu na 10 km (2020 i 2022). W pełnym maratonie została mistrzynią Polski 2020 i 2021 oraz współrekordzistką kraju  (2:26.08 godz.)

Do tej pory jej jedynymi sukcesami międzynarodowym w indywidualnym maratonie były brąz i srebro światowych wojskowych igrzysk sportowych 2017 i 2018

Konflikt w kadrze lekkoatletów. Justyna Święty-Ersetic zabiera głos
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze