Irena Szewińska

Autor: Super Express Sport

Odeszła Irena Szewińska: Oto największe sukcesy królowej polskiego sportu

2018-06-30 9:19

Medale olimpijskie, medale mistrzostw Europy, rekordy świata. Triumfy w prestiżowych plebiscytach. Irena Szewińska na zawsze wpisała się w historię polskiego sportu. Jak napisał na Twitterze Marek Plawgo, wybitny polski biegacz, nie była jedną z najwybitniejszych polskich sportmenek. - "Była najwybitniejsza" - napisał. Oto najwieksze sukcesy polskiej biegaczki!

Szewińska wielką karierę rozpoczęła w 1964 roku. Była jeszcze w wieku juniorskim. Miesiąc przed imprezą w Tokio startowała jeszcze w europejskich igrzyskach juniorów. Jej start w Japonii okazał się jednak sensacją. Zdobyła dwa srebrne medale w startach indywidualnych - w skoku w dal oraz biegu na 200 metrów. Na najwyższym stopniu stanęła natomiast w sztafecie 4x100 metrów. Razem z Teresą Ciepły, Haliną Górecką i Ewą Kłobukowską poprawiła też rekord świata.

Kolejne dwa złote medale zdobyła na igrzyskach w Meksyku (200 metrów) oraz w Montrealu (400 metrów). W całej karierze sięgnęła po siedem krążków. Najsłabsze dla niej okazały się igrzyska w Monachium, gdzie zdobyła ledwie jeden brązowy krążek, na dystansie 200 metrów. Zmagała się jednak z urazami. Z powodu skręcenia kostki zmuszona była zrezygnować ze startów w skoku w dal.

1 Monachium 1972 Bieg na 200m

Szewińska była też multimedalistką mistrzostw Europy. Zdobyła pięć medali złotych na kontynanlnych czempionatach, jeden srebrny i cztery brązowe. Ostatni raz na podium stawała na Pradze, w 1978 roku. Karierę zakończyła po igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 roku, gdy odpadła w półfinałowym biegu na dystansie 400 metrów.

Polka 8 razy poprawiała też indywidualne rekordy świata (dodatkowo dwa rekordy świata w sztafecie).