Rekord życiowy, ale bez przepustki na igrzyska. Therese Johaug i tak nie wystąpiłaby w Tokio

2021-05-09 13:22 Dariusz Chrabalowski
Therese Johaug
Autor: archiwum se.pl Therese Johaug - Reprezentantka Norwegii w biegach narciarskich

Królowa narciarskich tras, Norweżka Therese Johaug (33 l.) pobiła w Oslo rekord życiowy w biegu na 10.000 m na bieżni, ale nie uzyskała minimum na letnie igrzyska w Tokio. Gdyby mistrzyni biegów narciarskich je uzyskała, i tak zapewne nie wybrałaby się do Japonii w sierpniu.

Minimum pozwalające na start w tegorocznych igrzyskach wynosi 31.25,00 min. Znakomita biegaczka, która dwa miesiące temu zdobyła cztery złote medale w narciarskich MŚ w Oberstdorfie, po raz trzeci w karierze zmierzyła się z lekkoatletycznym dystansem 10.000 metrów po bieżni. Jej trener mówił, że celem jest minimum olimpijskie, ale nie wiadomo, co stanie się po jego osiągnięciu.

Na stadionie Bislet w Oslo zdecydowane zwycięstwo odniosła Karoline Bjerkeli Groevdal (31 l.), która kilka dni wcześniej uzyskała czas lepszy od rekordu świata w nieolimpijskiej konkurencji - biegu na 5 km po szosie (nieuznany z powodu dystansu o 12,5 m krótszego). Triumfowała z rekordem życiowym, minimum olimpijskim 30.51.37 min. i ósmym miejscem w tabeli światowej 2021.

Therese Johaug kończyła bieg sapiąc mocno, co dało się słyszeć na pustych trybunach stadionu. Minęła metę jako druga, z rekordem życiowym 31.32,88, ale o 8 sek. gorszym od wymaganego wskaźnika.

- W połowie zrobiło się trochę ciężko i poczułam, że jeśli będę próbowała zachować to samo tempo, to pomału się poddam.

I od razu wyjaśniła:

- Nieważne, czy uzyskałam minimum czy nie. Moim celem jest Pekin nadchodzącej zimy. Teraz biegam dla mobilizacji.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze